Bydgoszcz
2C
93% wilgotność
Wiatr: 2km/h ENE
H 2 • L 2
2C
Sob
2C
Nd
1C
Pon
-0C
Wt
5C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoNowe drzewo w Alei Dębów Honorowych. Symbolizuje starania o wolność Białorusi
białorusini bydgoszcz
22.10.2021 | 20:09

Nowe drzewo w Alei Dębów Honorowych. Symbolizuje starania o wolność Białorusi

Na zdjęciu: Oznaczenia dębu dokonali przedstawiciele społeczności białoruskiej w Bydgoszczy wraz z prezydentem Rafałem Bruskim.

Fot. Robert Sawicki/Urząd Miasta Bydgoszczy

Aleja Dębów Honorowych w al. Ossolińskich wzbogaciła się o kolejne drzewo „Dla Wolności Białorusi”. Ma on upamiętniać działania narodu białoruskiego w walce z reżimem.

Poczet Dębów Honorowych w al. Ossolińskich stanowi kolekcję drzew upamiętniających znaczące dla Bydgoszczy osoby, wydarzenia lub idee. Zwyczaj sadzenia dębów zainicjowano w 2002 roku. Pomysłodawcą Pocztu Dębów Honorowych był Józef Herold, ówczesny redaktor naczelny Gazety Wyborczej w Bydgoszczy. Pierwsze drzewo poświęcone było papieżowi Janowi Pawłowi II. Półtorametrowej wysokości czerwony dąb – zanim trafił do Bydgoszczy – na krakowskich Błoniach został poświęcony przez papieża-Polaka.

W czwartek, 21 października oznaczono Dąb dla Wolności Białorusi. W uroczystości wzięli udział prezydent Rafał Bruski i przedstawiciele społeczności białoruskiej, a także dyrektor Teatru Polskiego Wojciech Faruga i przedstawiciele świata kultury, goszczący w naszym mieście w związku z Festiwalem Prapremier, którego jedna z części jest poświęcona Białorusi.

Urząd miasta przypomina, że oznaczenie dębu odbywa się w wyjątkowym dla bydgoszczan roku Bydgoskiego Marca’81. – Dramatyczne wydarzenia sprzed 40 lat doprowadziły nie tylko do powstania rolniczej „Solidarności”, ale przede wszystkim pokazały wiarę i determinację polskiego narodu w drodze ku w pełni wolnej Ojczyźnie. Dziś, taką wolą i determinacją wykazuje się naród białoruski, którego przedstawiciele uczestniczyli w uroczystości – podkreśla magistrat. Społeczność białoruska dokonała uroczystego oznaczenia dębu dla Wolności Białorusi, który od teraz będzie żywym symbolem przypominającym, że „wolność jest dla każdego narodu wartością nadrzędną”.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści