Bydgoszcz
5C
Niebo częściowo zachmurzone
75% wilgotność
Wiatr: 4km/h NNW
H 6 • L 3
3C
Czw
4C
Pt
8C
Sob
12C
Nd
9C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeNowe lampy w Bydgoszczy. Które ulice zostaną wyposażone?
20.05.2018 | 08:13

Nowe lampy w Bydgoszczy. Które ulice zostaną wyposażone?

Na zdjęciu: Lampy zostaną wymienione na 16 ulicach.

Fot. archiwum

Bydgoskie ulice ma oświetlić dodatkowych 70 lamp wyposażonych w oprawy LED. Wartość inwestycji szacowana jest na 875 tys. zł, a montaż pierwszych latarni zaplanowano na czerwiec. 

Ulice objęte inwestycją to: Trägera, Sicieńska, Stefańskiego, Sadowskiego, Bocheńskiego, Dąbska, Geodetów, Konopczyńskiego, Wielorybia – Muszlowa – przesmyk, Żytnia, Zasobna, Warzywna, Linowa, Sowia – Ibisowa, Toruńska: od Hutniczej do przejazdu PKP, Spacerowa od Cieplickiej do Janowieckiej.

Budowa oświetlenia na tych ulicach ma poprawić bezpieczeństwo i zwiększyć komfort użytkowania. W przyszłości pozwoli za to na sprawną budowę i obniżenie kosztów utwardzenia ulic zarówno w oparciu o wieloletni program utwardzania dróg gruntowych realizowanych przez miasto, jak i w ramach programów obywatelskich. Wartość inwestycji, podzielonej na dwa etapy, to 875 tys. zł. Muszą ją jeszcze zatwierdzić radni na najbliższej  sesji.

Z nieco ponad 15 tys. lamp utrzymywanych przez Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy, większość stanowią nowoczesne LED-owe. Montaż dodatkowych lamp przy bydgoskich ulicach, to kolejny etap inwestycji w nowoczesne oświetlenie w mieście. Trzy lata temu w Bydgoszczy, w ramach projektu Sowa, na LED-owe wymienione zostały 7309 oprawy oświetlenia ulicznego. Modernizacja objęła także ponad 160 szaf oświetleniowych i wdrożenie systemu redukcji mocy. Dzięki temu ostatniemu zmniejszył się pobór energii. Na to zadanie miasto przeznaczyło 20 mln zł (45% to dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej). Latarnie posiadają system do zdalnego sterowania i redukcji mocy w godzinach nocnych. Urządzenie to pwala monitować ich pracę, informacja o ewentualnym uszkodzeniu jest bezpośrednio przesyłana do ZDMIKP, co znacznie przyspiesza czas naprawy i nie jest uzależnione od operatora – ENEA.


Podobne wpisy

Powiązane treści