Bydgoszcz
7C
Niebo głównie zachmurzone
100% wilgotność
Wiatr: 2km/h W
H 8 • L 6
14C
Wt
13C
Sr
4C
Czw
9C
Pt
7C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaNowe muzeum powstanie w Bydgoszczy. Na UTP
06.09.2017 | 15:50

Nowe muzeum powstanie w Bydgoszczy. Na UTP

Nowe miejsce ma być dostępne dla wszystkich.

Na zdjęciu: W muzeum będzie można zobaczyć m.in. stare maszyny do pisania.

Fot. mat. pras.

Muzeum Techniki i Wzornictwa ma być nowym miejscem na mapie Bydgoszczy. Otwarcie go jeszcze w tym roku to plan władz Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego.

Pomysł utworzenia takiego muzeum pojawił się już kilka lat temu. – W Zakładzie Wzornictwa przy okazji realizacji badań i prowadzonych analiz relacji rozwoju produktu i wzornictwa rozpoczęto gromadzenie niezbędnych obiektów. To z czasem przekształciło się z w mały zbiór, który także wykorzystywany był w procesie kształcenia. Dobre przyjęcie przez studentów i duże zainteresowanie sprawiły, że zbieranie zbiorów było kontynuowane – mówi Franciszek Bromberek, rzecznik prasowy UTP.

Do tej pory uczelni udało się zgromadzić blisko 30 maszyn do pisania i materiałów związanych z pisaniem na maszynie oraz około 50 różnych radioodbiorników, gramofonów, magnetofonów. – Posiadamy wiele maszyn i urządzeń liczących, stare urządzenia do kopiowania, artykuły domowego użytku jak wagi, młynki, maszyny do szycia. Mamy także maszyny i urządzenia technologiczne – to duże i ciężkie obiekty. Zgromadziliśmy także w naszych zbiorach bogaty komplet pasieczny – różne typy uli, oraz sprzęt pszczelarski, a także stare siedziska. Wiele z nich pochodzi z pierwszej połowy ubiegłego wieku, niektóre z końca XIX wieku. Idea Muzeum Techniki i Wzornictwa znalazła wsparcie wśród wielu pracowników wydziałów, którzy przekazują nam zarówno przechowywane na strychach i w piwnicach zabytkowe już rzeczy, jak i stary, nieprzydatny już sprzęt pomiarowy i laboratoryjny. – dodaje Bromberek.

Możliwość zobaczenia tych eksponatów mają mieć wszyscy, a nie tylko studenci UTP. Władze uczelni chcą, aby znalazły się one w Muzeum Techniki i Wzornictwa, które znajdowałaby się na terenie kampusu uczelni przy ul. Kaliskiego. Czynnikiem mobilizującym do powołania takiej instytucji jest brak muzeum techniki w Bydgoszczy. Obecnie trwają pracę nad utworzeniem takiego miejsca. Projekt został pozytywnie oceniony przez Radę Wydziału Inżynierii Mechanicznej i to dziekan właśnie tego wydziału zarządził kolejne działania. – Naszym zamierzeniem jest aby udało się formalnie otworzyć muzeum jeszcze w tym roku – mówi Bromberek i dodaje, że obecnie na terenie uczelni organizowane są wystawy czasowe, które docelowo mają być stałe. Od najbliższego piątku będzie można zobaczyć eksponaty z wystawy pt. „Narodziny i zmierzch maszyn do pisania”.

Te, jak i inne elementy zgromadzone przez uczelnie mają przybliżyć gościom muzeum tempo rozwoju techniki. Celem powołania nowego miejsca jest również gromadzenie zabytków techniki i ocalenie od zapomnienia historii przemysłu w Bydgoszczy. – Mało kto pamięta, że pierwsza fabryka polskich maszyn do pisania powstała w Bydgoszczy, że współtwórcą automatów tokarskich był nieżyjący już pracownik Wydziału Mechanicznego doc. Witold Borkowski – mówi Bromberek i dodaje, że to właśnie na terenie bydgoskiej uczelni jest egzemplarz takiego starego automatu. Zobaczyć go będzie można już wkrótce.


Powiązane treści