Bydgoszcz
12C
Niebo głównie zachmurzone
76% wilgotność
Wiatr: 5km/h SW
H 13 • L 12
13C
Pt
11C
Sob
12C
Nd
12C
Pon
10C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczBiznesNowe pociągi zaprezentowane przez Pesę na targach w Gdańsku. Niebawem trafią na czeskie tory
22.09.2021 | 21:30

Nowe pociągi zaprezentowane przez Pesę na targach w Gdańsku. Niebawem trafią na czeskie tory

Na zdjęciu: Podczas drugiego dnia targów Trako, bydgoska Pesa zaprezentowała oficjalnie pierwszy elektryczny zespół trakcyjny PESA 654.

Fot. PESA Bydgoszcz SA / materiały prasowe

Podczas drugiego dnia (22 września) czternastych branżowych Targów Trako w Gdańsku, bydgoska Pesa zaprezentowała pierwszy elektryczny zespół trakcyjny Pesa 654.

Pojazdy to dwuczęściowe, wielosystemowe elektryczne zespoły trakcyjne, które największy czysto pasażerski przewoźnik kolejowy w Europie Środkowej RegioJet wdroży w regionalnych pociągach pasażerskich eksploatowanych w regionie Usti nad Łabą w Czechach. – W sumie, RegioJet zakupi siedem zestawów, a wartość zamówienia to ponad pół miliarda koron czeskich – mówi Maciej Grześkowiak z Pesy.

Bydgoska firma obecnie ukończyła produkcję już dwóch z siedmiu pojazdów. Zakończenie budowy pozostałych pociągów ma nastąpić w najbliższych tygodniach. – Drugi zestaw rozpocznie proces homologacji i jazdy próbne na torze testowym w pobliżu Velim na przełomie września i października – dodaje Grześkowiak i precyzuje, że jeśli testy zakończą się pomyślnie, to RegioJet będzie pojazdy stopniowo wprowadzać do eksploatacji na czeskich torach.

Zakupione jednostki PESA 654 to dwuczłonowe elektryczne zespoły trakcyjne z zasilaniem dla trakcji prądu stałego i zmiennego. Dzięki temu są one również gotowe do przełączania z zasilania prądem stałym na zasilanie prądem zmiennym w sieci administracji kolejowej. Składy pociągów są w pełni przystosowane do przewozu wózków inwalidzkich – pojazd jest niskopodłogowy, wysokość niskiej części podłogi i przedsionków wejściowych wynosi 600 mm powyżej górnej krawędzi szyny. Drzwi są wyposażone we wspomagany stopień na wysokości 600 mm. Pojemność zestawu wynosi 110 osób. Wnętrze jest klimatyzowane, a przedział pasażerski wyposażony jest w gniazdka 230 V. Pojazdy posiadają sieć Wi-Fi umożliwiającą podłączenie klienta do Internetu. W pojeździe znajdują się toalety dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej, a pociągi umożliwiają również przewóz wózków dziecięcych i rowerów. Pojazd jest wyposażony w system informacji akustycznej i wizualnej, który za pośrednictwem komputera pokładowego informuje o zatrzymaniu się pojazdu i innych informacjach dotyczących ruchu drogowego. Siedzenia pasażerów są wyściełane z podgłówkami i podłokietnikami (w przypadku najbardziej wysuniętych siedzeń). Pojazd jest również wyposażony w centralne sterowanie drzwiami z wyborem strony, a drzwi wejściowe są wyposażone w urządzenie zapobiegające blokowaniu. Pasażerowie odczują również znaczną poprawę komfortu podczas samej podróży – dzięki dwuosiowemu układowi jezdnemu i wysokiej jakości zawieszeniu. Pojazdy PESA 654 są również wyposażone we wszystkie nowoczesne funkcje bezpieczeństwa – w tym ochronę pociągu ETCS.

Stopniowe uruchamianie jednostek dla pasażerów planowane jest zatem w pierwszej połowie 2022 r. w porozumieniu z regionem Ústí nad Labem. ​

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Krezus
Krezus
1 miesiąc temu

i tak samo ciasne jak wcześniejsze, dwie osoby obok siebie ledwo się mieszczą, nie da się normalnie siedzieć obok siebie inaczej niż trzymając ręce na kolanach. A jeszcze jak jest miejsce przy oknie gdzie nie ma okna tylko ścianka to już w ogóle nie ma o czym mówić, bo tam nawet ręki na podparcie nie ma jak położyć. Nowoczesne ciasne puszki, więc nie piszcie może o komforcie, bo ten jest tylko z pięknego opisu i marzeń producenta, pasażerowie tego raczej nie doświadczają. Lepsze już są te wagony przerabiane ze starych….

Paweł
1 miesiąc temu

Świetna informacja!

Powiązane treści