Bydgoszcz
18C
Słonecznie
57% wilgotność
Wiatr: 7km/h SW
H 18 • L 17
14C
Czw
8C
Pt
7C
Sob
7C
Nd
8C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaNowe połączenie kolejowe do Berlina stało się faktem. Szynobusem pojedziemy w marcu
Arriva Bydgoszcz Główna
12.02.2016 | 02:49

Nowe połączenie kolejowe do Berlina stało się faktem. Szynobusem pojedziemy w marcu

Z negocjacji pomiędzy władzami województwa lubuskiego, Przewozami Regionalnymi oraz Arrivą skorzystają także mieszkańcy Kujawsko-Pomorskiego.

Na zdjęciu: Szynobusy Arrivy mają przejeżdżać przez stację Bydgoszcz Główna.

Fot. Eryk Dominiczak / archiwum

Dokładnie za miesiąc, 12 marca, z Torunia, ale przez Bydgoszcz, wyruszy w kierunku Berlina pierwszy szynobus Arrivy. To pilotażowy projekt, który potrwa do grudniowej zmiany rozkładu jazdy.

Przypomnijmy, że na przełomie grudnia i stycznia zaczęły krystalizować się plany połączenia do stolicy Niemiec, o które zabiegali mieszkańcy Gorzowa Wielkopolskiego. Na drodze do finalizacji pojawiły się jednak dwie przeszkody – kwestia taboru do realizacji kursów oraz stawka dla przewoźnika – Przewozów Regionalnych [CZYTAJ WIĘCEJ].

Pierwszy problem związany był z brakiem homologacji na niemieckie tory dla linków zakupionych przez województwo lubuskie (ale jeżdżących w barwach PR), a wyprodukowanych przez bydgoską Pesę. Konieczne było więc poszukanie pojazdów, które wymagania naszych zachodnich sąsiadów na tę chwilę spełniają. Wybór padł na szynobusy Arrivy, która wchodzi w skład grupy Deutsche Bahn. Dzięki temu, pojawiła się szansa na wydłużenie trasy do województwa kujawsko-pomorskiego, gdzie prywatna spółka ma swoje zaplecze techniczne.

Mimo wątpliwości, które pojawiały się jeszcze na początku lutego (związane były m.in. z porozumieniem przewoźników z władzami województw: wielkopolskiego i właśnie kujawsko-pomorskiego), udało się osiągnąć konsensus i – jak poinformowały władze województwa lubuskiego – od 12 marca jeden z dwóch szynobusów kursujących do Niemiec będzie rozpoczynał swój bieg w Toruniu. A to oznacza, że również mieszkańcy Bydgoszczy zyskają nowe połączenie do Berlina.

Pociąg z grodu Kopernika ma wyruszać o godzinie 5:30 (wcześniej informowano nawet o starcie przed godziną piątą), a z Gorzowa Wlkp. – trzy godziny później. Powrót łączonych składów zaplanowano na późne popołudnie – po godzinie 18:30. Z nowej relacji będzie można korzystać przynajmniej do 10 grudnia. – Umowa nie może być podpisana na dłuższy czas z uwagi na planowany właśnie na grudzień początek remontu estakady w Gorzowie – wyjaśniała na sesji sejmiku lubuskiego w miniony poniedziałek marszałek Elżbieta Anna Polak.

Właśnie na lutowej sesji radni województwa lubuskiego rozwiązali drugi problem – związany ze wsparciem finansowym połączenia. Pierwotnie mówiono o kwocie 400 tysięcy złotych, która w toku negocjacji z Przewozami Regionalnymi (Arriva będzie ich podwykonawcą – dod. red.) okazała się zbyt niska. Ostatecznie radni sejmiku zgodzili się, aby połączenie zostało zasilone kwotą 640 tys. zł.

Do tematu wrócimy.


Powiązane treści