[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
1

Nowe radiowozy dla policji dla Bydgoszczy i nie tylko. Uwagę zwraca ich oznakowanie [ZDJĘCIA]

Dodano: 23.11.2022 | 10:47

Na zdjęciu: Dostawa radiowozów zrealizowana tej jesieni przez KWP Bydgoszcz jest pierwszą zgodną z nowym wzorem oznakowania pojazdów policji.

Fot. KWP Bydgoszcz

Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy zakupiła nowe radiowozy dla policji w całej Polsce. 78 aut marki Kia Sportage trafi do kilkunastu jednostek mundurowych. Pięć z nich zostanie w województwie kujawsko-pomorskim; jeden trafi do dyspozycji policjantów z Bydgoszczy.

Jak podkreśla mł. insp. Monika Chlebicz, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, zakup pojazdów realizowany jest w ramach zakupów współfinansowanych przez jednostki samorządów terytorialnych oraz policji. Procedury przetargowe wyłoniły dostawcę oraz pozwoliły na zakup 78 sztuk samochodów oznakowanych typu SUV marki Kia Sportage.

Cena samochodu oznakowanego zgodnie z nowym wzorem wynosi 166 tysięcy złotych. Łączna wartość zamówienia 78 radiowozów wynosi 12,9 miliona złotych. Środki finansowe w wysokości 7,2 miliona złotych pochodzą z budżetu policji, a pozostałe – w wysokości 5,7 miliona – pochodzą z Funduszu Wsparcia Policji czyli od lokalnych samorządów – wylicza mł. insp. Chlebicz.


SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Bydgoscy funkcjonariusze prewencji przyłapali złodzieja na gorącym uczynku


W naszym województwie pozostanie pięć takich radiowozów: dwie sztuki w Świeciu i po jednej Bydgoszczy, Toruniu i Inowrocławiu. Pozostałe samochody zostaną przekazane do komend w Polsce.

Nowe radiowozy dla policji. Mają nowe oznakowanie

Samochody zakupione przez KWP Bydgoszcz dla jednostek policji w całym kraju to model Kia Sportage. To nowa generacja modelu, wyposażona w silnik benzynowy o pojemności 1,6 litra. Dodatkowo pojazdy są wyposażone w manualną skrzynię biegów, czujniki i kamerę cofania, apteczkę pierwszej pomocy z rozszerzonym jej wyposażeniem, koło dojazdowe, a także system łączności radiowej dedykowany dla policji.

Dostawa tych radiowozów jest pierwszą, która została zrealizowana zgodnie z nowym wzorem oznakowania pojazdów policyjnych przedstawionych na targach Europol w Kielcach w 2022 roku. Zgodnie z nim, na autach i motocyklach pojawiają się dodatkowe elementy odblaskowe w postaci pasów barwy żółto-zielonej fluorescencyjnej, a także znacznie więcej ostrzegawczych sygnałów błyskowych.

Radykalne zmiany w oznakowaniu i uprzywilejowaniu samochodów Policji uzasadnione są lepszą widocznością, która ma przełożyć się na zwiększenie bezpieczeństwa funkcjonariuszy oraz innych użytkowników dróg.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments