Bydgoszcz
10C
Słonecznie
81% wilgotność
Wiatr: 3km/h S
H 10 • L 10
8C
Pt
10C
Sob
9C
Nd
11C
Pon
8C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaNowe swingi w połowie miesiąca wyjadą na trasę do Fordonu. Ale nie wszystkie
linia tramwajowa nr 7 Bydgoszcz
05.01.2016 | 11:17

Nowe swingi w połowie miesiąca wyjadą na trasę do Fordonu. Ale nie wszystkie

Drogowcy przygotowali nowe rozkłady jazdy, które zaczną obowiązywać od soboty, 16 stycznia.

Na zdjęciu: Linię tramwajową nr 7 nadal będą obsługiwały jednowagonowe konstale.

Fot. Eryk Dominiczak

Z nowych rozkładów jazdy opublikowanych przez Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej wynika, że w połowie stycznia, gdy zacznie funkcjonować linia tramwajowa do Fordonu i nowa siatka komunikacji miejskiej, na trasach nadal nie zobaczymy wszystkich zamówionych przez spółkę Tramwaj Fordon swingów.

Nową trasę ma docelowo obsługiwać między innymi dwanaście nowych pojazdów. Jeszcze pod koniec grudnia drogowcy zaznaczali, że swingi wyjadą najprawdopodobniej wyłącznie na linie nr 3 i 5. W ostatnich dniach w tej koncepcji zaszły jednak zmiany i składy wyprodukowane przez Pesę trafią także na linię nr 10. Jest to o tyle istotne, że mieszkańcy wielokrotnie postulowali pojawienie się na ulicy Gdańskiej („dziesiątka” będzie kursowała do pętli Las Gdański) tramwajów niskopodłogowych z uwagi na konieczność wsiadania do pojazdów z poziomu ulicy.

Tyle że z analizy rozkładów zaprezentowanych przez ZDMiKP wynika, że 16 stycznia pewny jest debiut jedynie czterech swingów. Dwa mają pojawić się na linii nr 5, a po jednym – na „trójce” i wspomnianej „dziesiątce”. Jak ustaliliśmy, we wtorek nastąpi odbiór końcowy drugiego z nowych pojazdów. – Dwa kolejne mają zostać odebrane w najbliższy czwartek – wyjaśnia w rozmowie z nami Maciej Kozakiewicz, prezes spółki Tramwaj Fordon. Ale, jak dodaje, asekuranckie podejście drogowców wynika z testów, które musi przejść każdy z tramwajów. Optymistycznie podkreśla też, że „nie wyobraża sobie, aby w połowie stycznia na trasy nie wyjechało przynajmniej osiem swingów”. Docelowo, w jednym momencie na trasach ma pojawiać się dziesięć nowych tramwajów – cztery na linii nr 5 i po trzy – na liniach nr 3 i 10.

Jedyną linią tramwajową docierającą do Fordonu, a nieobsługiwaną przez nowe składy, będzie „siódemka”. Na niej pojawią się wyłącznie jednowagonowe konstale. Linia ta będzie kursowała też krócej niż dotychczas. Tramwaje z Kapuścisk w dni powszednie wyruszą na pierwszy kurs co prawda jeszcze przed godziną piątą (jak obecnie), ale te startujące z pętli na osiedlu Niepodległości – pół godziny później niż aktualnie (o 5:32). Ostatnie kursy w obu kierunkach rozpoczną się z kolei jeszcze przed godziną dziewiętnastą. Pozytywną informacją jest z kolei fakt, że „siódemka” będzie od połowy stycznia kursowała we wszystkie dni tygodnia – w weekendy będzie można ją zobaczyć na trasie między 9:00 a 19:00. Podobny schemat będzie obowiązywał w przypadku linii nr 10.

Nie tylko na fordońskich trasach tramwajowych będziemy oglądali niskopodłogowe tramwaje. W dalszym ciągu obsługę komunikacyjną zapewnią tramicusy, czyli dwa pojazdy zakupione od Pesy kilka lat temu. Mają one pojawiać się na linii nr 4 oraz 8. Nie wiadomo jednak, czy ten warunek uda się spełnić, gdyż we wtorek ZDMiKP poinformowało, że jeden z nich został wycofany z trasy z powodu awarii. Jak poważna jest usterka i ile potrwa jej usuwanie – na razie nie wiadomo

Wiadomo natomiast, że kończą się szkolenia nowych motorniczych, którzy mają wzmocnić kadrowo MZK. – Zakończyły się egzaminy pierwszej grupy osób – 18 z 20 kandydatów zostało zatrudnionych. Trwa weryfikacja wiedzy tak samo licznej drugiej grupy – wylicza prezes Kozakiewicz. Do obsługi nowych tramwajów zostaną skierowani jednak bardziej doświadczeni pracownicy. Łącznie, do obsługi swingów potrzebnych będzie aż czterdziestu przeszkolonych motorniczych.

Zarówno w dniu premiery linii tramwajowej do Fordonu, jak i nazajutrz (16-17 stycznia) mieszkańcy będą mogli skorzystać z tramwajów linii nr 3, 5, 7 i 10 bezpłatnie na całej trasie przejazdu.


Powiązane treści