Bydgoszcz
3C
Niebo częściowo zachmurzone
83% wilgotność
Wiatr: 4km/h WSW
H 5 • L 2
11C
Pon
10C
Wt
11C
Sr
13C
Czw
12C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaPORADY I CIEKAWOSTKINowe trendy treningowe
11.10.2021 | 13:00

Nowe trendy treningowe

Na zdjęciu:

Fot. nadesłane

Wybór opcji treningowej będzie determinować nasze przyszłe ewentualne sukcesy, jeżeli chodzi o zrzucanie kilogramów albo budowanie masy mięśniowej. Coraz częściej zresztą interesujemy się jakimś praktycznym treningiem, bo chcemy żyć zdrowiej i oczywiście wyglądać atrakcyjnie.

Nie bez powodu więc różni fachowcy od bardziej lub mniej wymagających treningów będą opracowywali swoje autorskie programy treningowe. Można ich znaleźć całe mnóstwo, a jedną z ciekawszych ofert, które wzbudza coraz większe zainteresowanie nawet wykwalifikowanych sportowców, są ćwiczenia HIIT.

Całkiem nowy trend treningowy daje rzeczywiście bardzo duże efekty. Nazwa pochodzi z języka angielskiego i jest to skrót od wyrażenia High-Intensity Interval Training. Tłumacząc więc na język polski, chodzi o trening interwałowy o wysokiej intensywności. Mamy tu więc oferowane bardzo intensywne, ale też jednocześnie krótkie trwające 30 sekund ćwiczenia. W tym krótkim czasie organizm ma dać z siebie wszystko. Przerwy natomiast, a więc interwały to moment, kiedy praca serca ma spowolnić.

Badania wykazały, że właśnie tego rodzaju trening będzie pobudzać produkcję mitochondriów. Jak wiadomo, są to komórki odpowiedzialne za przetwarzanie glukozy w energię. Z tego też powodu HIIT to trening rekomendowany do wykonywania 3 razy w tygodniu, bo to da nam pożądane efekty. Typowanie wyników spotkań to gwarancja niezwykłych doznań wraz z równoczesną dobrą zabawą, a więcej szczegółów zobacz tutaj.

Główne korzyści podczas ćwiczeń HIIT

Czasami nawet oczywiście nie zdajemy sobie sprawy z tego, że istnieją jakieś dobre formy treningowe, które będą nam gwarantowały szybkie rezultaty. Ktoś jednak z naszych znajomych może zwrócić uwagę, że przybraliśmy zbyt dużo na masie albo jesteśmy zbyt zestresowani i potrzebujemy rzeczywiście większej ilości ruchu.. tyle się przecież pisze o HIIT i możemy zapoznać się z takimi propozycjami treningowymi na różnych serwisach sportowych.

Najważniejsze będą jednak dla nas korzyści z tego rodzaju treningu. Co możemy głównie zyskać? Przede wszystkim bardzo szybko spalimy tkankę tłuszczową. Tempo jej spalania będzie szybsze w porównaniu do innych metod treningowych i skuteczniejsze. W końcu mamy tu gwarantowane ćwiczenia charakteryzujące się wysoką intensywnością. Ten czynnik właśnie przyspiesza i pobudza metabolizm. Jednocześnie więc tłuszcz będzie się spalać szybciej, a o to chodzi. Poza tym jest to trening tak intensywny, że kalorie będą spalane jeszcze długo po treningu. To jednak nie wszystkie zalety, ponieważ dzięki temu będziemy wspomagać układ sercowo-naczyniowy. Gwarantuje nam to wzrost ciśnienia krwi w trakcie ćwiczeń. W ten sposób poprawiamy krążenie i pracę serca. Do tego jeszcze dochodzi wzmacnianie masy mięśniowej. W trakcie tego typu ćwiczeń wydzielać się będzie testosteron, a on przecież jest odpowiedzialny za utrzymanie objętości mięśni i ich wzmocnienie.

Trening dobry dla całego ciała

Coraz częściej też mówi się o treningu HIIT jako tym, który bardzo skutecznie wspomaga osoby chore na cukrzycę. Aktywujemy wówczas dobre zużycie glukozy i insuliny. To nie wszystkie korzyści dla naszego zdrowia, ponieważ pobudzamy wtedy hormon wzrostu, a więc opóźnione są procesy starzenia. Dodatkowo tego typu ćwiczenia działać będą jako utleniacze tłuszczów, no i będziemy redukować istniejącą otyłość. Długofalowe pozytywne skutki to zmniejszanie ryzyka zachorowania na różne choroby serca. A ćwiczeń do dyspozycji mamy tu całe mnóstwo.

Można je wykonywać na bieżni podczas biegania lub na urządzeniach do wiosłowania, czy też w trakcie jazdy na rowerze. Jako przykład może służyć następujący zestaw ćwiczeń. Najpierw realizujemy 5 minut joggingu. Potem następuje etap trzyminutowy, w którym najpierw występuje 30 sekund sprintu i 30 sekund joggingu. Na sam koniec powinien wystąpić bieg. Potem znów realizujemy 5 minut joggingu. Stopniowo z każdym tygodniem będziemy zwiększali trening, dodając jeden zestaw sprintu. Ćwicząc więc, według takiego rytmu będziemy zwiększali wytrzymałość, choć oczywiście możemy zmieniać częstotliwość odpowiednio do naszych potrzeb i możliwości.


Podobne wpisy

Powiązane treści