Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Nowe ulice w Bydgoszczy

Dodano: 20.01.2016 | 16:53

Na najbliższej sesji Rady Miasta Bydgoszczy odbędzie się głosowanie dotyczące nadania nowych nazw niektórym ulicom w Bydgoszczy.

Na zdjęciu: Skwer przy ul. Dwernickiego już niedługo może mieć swoją nazwę.

Fot. Leszek Grabowski

Sławomir Heller, Kazimierz Rekowski, Wiktor Dega – m.in. takich patronów mogą zyskać niektóre ulice w Bydgoszczy. O tym, czy nowe nazwy będą obowiązywać zadecydują członkowie Rady Miasta Bydgoszczy podczas najbliższej sesji odbywającej się 27 stycznia 2016 r. Które drogi są brane pod uwagę?

Odcinek na przedłużeniu ul. Orląt Lwowskich między ul. Wyzwolenia i ul. gen. Władysława Andersa ma być określany jako ulica Ostromecka. W ten sposób osoby odpowiedzialne za nazewnictwo ulic chcą nawiązać do Ostromecka, które należy do gminy Bydgoszcz i jest jedną z ważniejszych wizytówek naszego miasta.

Nazwana ma także zostać nowo wybudowana droga na przedłużeniu ul. Kieleckiej, na odcinku od ul. Nowotoruńskiej do ul. Chemicznej. Jej patronem ma być związany z Bydgoszczą przedstawiciel Kościoła Rzymskokatolickiego – bł. Franciszka Dachtery.

Nowe nazwy mają zyskać również drogi położone w rejonie ulic dr. Stanisława Meysnera i Opławiec. Zespół dw. Nazewnictwa Miejskiego uwzględnił stanowisko Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej i zaproponował następujące nazwy: ul. Kazimierza Rekowskiego, Wiktora Degi, Jana Małeckiego, Sławomiry Heller, Władysławy Kieliotis i Bernarda Chełkowskiego. Zmieniony ma także zostać przebieg znajdującej się w pobliżu ulicy Michała Hoppego.

Ponadto na posiedzeniu Rady Miasta Bydgoszczy będzie również opiniowany wniosek złożony przez Radę Osiedla Leśne. Jego członkowie chcą, by teren na zbiegu ulic Józefa Dwernickiego i Sułkowskiego zyskał nazwę skweru Pomorskiego Okręgu Wojskowego. POW to jeden z dwóch okręgów wojskowych w kraju, który był  terenowym organem wykonawczym Ministra Obrony Narodowej z siedzibą w Bydgoszczy w latach 1947-2011. Pierwszymi dowódcami okręgu byli Rosjanie, a dopiero później funkcję te przejmowali Polacy.

Dokładne uzasadnienia dla nazw nowych ulic można znaleźć w dokumentach zamieszczonych na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Bydgoszczy.