Bydgoszcz
14C
Niebo częściowo zachmurzone
58% wilgotność
Wiatr: 2km/h E
H 16 • L 13
16C
Pon
10C
Wt
13C
Sr
4C
Czw
8C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCINowe ulice w Świeciu
S5 Świecie
03.12.2015 | 08:50

Nowe ulice w Świeciu

Mają już swoich patronów.

Na zdjęciu: W Świeciu powstanie kilka nowych dróg.

Fot. archiwum

Radni podczas trwania listopadowej sesji zadecydowali, jakie nazwy będą nosić nowo wybudowane ulice w Świeciu. Co więcej, wybrano już patronów dla dróg, które dopiero powstaną.

Nazwę Armii Krajowej będzie nosiła wciąż budowana jezdnia między ul. Cukrowników a Ciepłą. Pracę nad nią przebiegają w kilku etapach, a celem jej istnienia jest odciążenie ul. Wojska Polskiego.

Ulice na Mariankach przyjmą królewskie nazwy. Imię Bolesława Chrobrego będzie nosiła już zmodernizowana droga biegnąca od ronda na skrzyżowaniu ul Paderewskiego i Stromej do ul. Sienkiewicza. Pobliskie, jeszcze nie istniejące, ale już uwzględnione w planach, jezdnie także przyjmą nazwy polskich władców. Patronami ulic, wybudowanych na terenie między ul. Sobieskiego a ul. Sienkiewicza, zostaną Władysław Jagiełło, Kazimierz Wielki, Władysław Łokietek, Zygmunt III Waza, Mieszko I oraz królowe: Jadwiga i Bona.

Budowa ul. Armii Krajowej pochłonęła ponad 3,5 mln złotych. Pieniądze pochodzą z gminnej kasy, lecz burmistrz Świecia Tadeusz Pogoda liczy, że uda się uzyskać prawie 2 mln dofinansowania od państwa. Szansę na to są spore, gdyż Świecie już znalazło się na wstępnej liście samorządów, które mogą otrzymać fundusze. Pieniądze miałyby pochodzić z Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej.

Nowe nazwy ulic będą obowiązywać od połowy grudnia tego roku.


Powiązane treści