Bydgoszcz
13C
Opady
87% wilgotność
Wiatr: 3km/h NW
H 13 • L 13
13C
Wt
14C
Sr
9C
Czw
12C
Pt
16C
Sob
Metropolia BydgoskaMETROPOLIA LITENowi mieszkańcy Bydgoszczy i regionu
Urząd Stanu Cywilnego - fot. Leszek Grabowski
21.01.2017 | 08:05

Nowi mieszkańcy Bydgoszczy i regionu

Najpopularniejsze, najrzadsze i najoryginalniejsze imiona nadawane dzieciom urodzonym w 2016 roku.

Na zdjęciu: W Urzędzie Stanu Cywilnego w Bydgoszczy w ubiegłym roku zarejestrowano ponad 6 tysięcy narodzin dzieci.

Fot. Leszek Grabowski

Najpopularniejsze, najrzadsze i najoryginalniejsze imiona nadawane dzieciom urodzonym w 2016 roku.

Marcel – tak nazwano pierwsze dziecko, które urodziło się w Bydgoszczy w tym roku kalendarzowym. Chłopiec przyszedł na świat 13 minut po północy w szpitalu MSW w Bydgoszczy. Nadane mu imię nie znalazło się w gronie najpopularniejszych imion dzieci urodzonych w 2016 roku. W ubiegłym roku tylko w Bydgoszczy zarejestrowano 6419 narodzin.

W mieście nad Brdą narodziło się więcej chłopców niż dziewczynek. Ta tendencja utrzymuje się od kilku lat. W 2016 roku różnica wyniosła 55. Przedstawicieli płci męskiej wśród noworodków było 3237, a płci żeńskiej – 3182. O ponad połowę mniejszą różnicę odnotowali pracownicy Urzędu Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich w Świeciu. Ponadto w tej miejscowości na świat przyszło więcej dziewczynek. W ubiegłym roku urodziły się 304 reprezentantki płci pięknej. Liczba chłopców wyniosła 275. Najbardziej zbliżone wyniki dotyczące urodzin dzieci według płci widoczne są w Inowrocławiu. Ze statystyk gromadzonych przez tamtejszy urząd stanu cywilnego wynika, że na świat przyszło łącznie 1153 dzieci. Zarejestrowano 576 dziewcząt i 577 chłopców.

W gronie najpopularniejszych imion nadawanych dziewczynkom w czołówce znalazło się: Lena, Zuzanna i Maja. Te trzy imiona upodobały się rodzicom już w ubiegłym roku. Maja zdobyła serca przede wszystkim bydgoszczan, a Lena spodobała się szczególnie mieszkańcom Inowrocławia i Świecia. Nowo narodzone dziewczynki często określano również imieniem Zofia, Julia, Wiktoria, Zuzanna i Amelia.

W przypadku narodzin chłopca, rodzice często decydowali się nazwać go imieniem Jakub, Jan, Mikołaj lub Franciszek. Wśród bydgoszczan największą popularnością cieszył się Szymon. W porównaniu do ubiegłego roku, mniej modne jest imię Filip, chociaż w Inowrocławiu rodzice nadal często zdecydowali się nazwać tak swoje dziecko. Mieszkańcy tego miasta najbardziej upodobali sobie imię Antoni. W Świeciu na pierwszym miejscu pojawiał się Kacper.

W wielu przypadkach rodzice nie chcą, by ich dziecko nosiło takie imię, jak większość rówieśników. Kiedyś w jednej klasie w szkole uczyło się na przykład pięć Ań czy czterech Piotrów. Obecnie te listy są znacznie zróżnicowane. Pojawić się w nich mogą imiona takie jak Fiodor, Aksel czy Mia. Wybierając imię dla swojego dziecka, rodzice coraz częściej inspirują się zagranicznymi trendami. Vanessa, Alex, Synthia – między innymi takie określenia podobają się niektórym młodym rodzicom. Imiona słowiańskie już dawno odeszły do lamusa, chociaż zdarza się, że wpisywane są one w aktach urodzenia.

W minionym roku największą skłonnością do nadawania swoim dzieciom nietypowych imion wykazali się mieszkańcy Świecia. Wśród najbardziej oryginalnych imion męskich pojawiają się następujące określenia: Wit, Nathan, Nataniel, Pascal, Luis. Dziewczynki nazywano równie nieszablonowo. Kalina, Marika, Synthia, Jaśmina, Marieta – to tylko niektóre pozycje na długiej liście nowych mieszkańców Świecia.

Inowrocławianie decydowali się przede wszystkim na bardziej typowe imiona. Chociaż w ich wyborach pojawiły się również niepospolite imiona, czyli Aksel, Inka, Milan, Ines czy Mia. Natomiast najrzadziej spotykanie imiona nadane dzieciom urodzonym w Bydgoszczy w 2016 roku to: Nadzieja, Dobrochna, Teresa, Danuta, Letycja oraz Nestor, Rodowit, Kehtor, Fiodor i Baltazar. Wymienione nazwy to jednorazowe wybory świeżo upieczonych rodziców, lecz niewykluczone, że już wkrótce takich przykładów będzie można wymienić więcej

Powiązane treści