Bydgoszcz
2C
Niebo głównie zachmurzone
78% wilgotność
Wiatr: 7km/h W
H 3 • L 1
2C
Czw
4C
Pt
1C
Sob
5C
Nd
2C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCINowoczesna kolej dla wszystkich i Bydgoszcz-Toruń w 30 minut. Tak planują Przewozy Regionalne
09.03.2016 | 15:21

Nowoczesna kolej dla wszystkich i Bydgoszcz-Toruń w 30 minut. Tak planują Przewozy Regionalne

Podczas wtorkowej konferencji prasowej przedstawiciele Przewozów Regionalnych poinformowali o planach przewoźnika na najbliższe miesiące.

Na zdjęciu: Waldemar Bachmatiuk (z lewej) i Bartosz Nowacki

Fot. Leszek Grabowski

Przewozy Regionalne przygotowały się do zaplanowanej na 13 marca aktualizacji rozkładu jazdy. Podczas środowej konferencji prasowej przedstawiciele przewoźnika opowiedzieli też o jego planach na przyszłość.

W ustalaniu nowego rozkładu jazdy brali udział wszyscy przewoźnicy transportu publicznego, aby oferta była jak najlepsza dla korzystających z przesiadek. Dodatkowo pasażerowie wypełnili ok. 3 tys. ankiet, w których wyrazili swoje zdanie na temat połączeń oferowanych przez Przewozy Regionalne. – Od najbliższej korekty wiele rzeczy będzie poprawionych, a w czerwcu będzie już prawie doskonale – mówi Bartosz Nowacki, wicedyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Przewozów Regionalnych.

Po 13 marca mieszkańcy regionu będą mogli podróżować pociągami EN76 Elf na wydłużonych trasach Bydgoszcz Główna – Jabłonowo Pomorskie, Toruń Wschodni – Nakło n/ Notecią – Bydgoszcz Główna oraz Toruń – Włocławek. Uruchomione zostaną połączenia między Laskowicami Pomorskimi a Bydgoszcz, a w czerwcu także między Bydgoszczą a Włocławkiem. Przewozy Regionalne chcą również, aby nowoczesne maszyny docierały do jak największej liczby pasażerów w regonie. – Nowe pojazdy mają być widziane w całym województwie, żeby pasażerowie czuli, że dbamy o wszystkich. Komfort będzie się z roku na rok zwiększał – tłumaczy Nowacki. Dzięki trwającemu procesowi restrukturyzacji przewoźnik uzyskał środki na modernizację dotychczasowego i kupno nowego taboru. Wkrótce zakupiony ma zostać szósty Elf, a w 2017 roku Przewozy Regionalne nabędą jeszcze cztery nowe elektryczne zespoły trakcyjne i zmodernizują osiem lub dziewięć EN57 (SPOT).

Najszybszy pociąg jadący z dworca Bydgoszcz Głowna do Torunia Głównego ma pokonać trasę w ciągu 39 minut. Już teraz jednak pojawiają się głosy o redukcji czasu przejazdu do zaledwie 30 minut. – Chcemy pobić rekord, ale wiele zależy od właściciela infrastruktury kolejowej. Myślę jednak, że uda się nam to już w niedalekiej przyszłości – mówił Waldemar Bachmatiuk, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Przewozów Regionalnych.

Ważną część oferty przewoźnika stanowi program „Kolej dla Seniora” – 70% zniżka dla pasażerów powyżej 60. roku życia. W październiku skorzystało z niego 950 seniorów, a w lutym już 5500. W pociągach REGIO obowiązuje też „Taryfa województwa kujawsko-pomorskiego”, zgodnie z którą stawka za pierwszych 10 km to 2,5 zł, a za każdy kolejny kilometr – 13 groszy. W efekcie ceny biletów jednorazowych spadły nawet o połowę. Od 13 marca tylko na odcinku Inowrocław – Bydgoszcz – Inowrocław będzie obowiązywała oferta „Kolej dla Ciebie” skierowana do osób kupujących miesięczny bilet imienny „tam i z powrotem”. Dotychczas obejmowała też połączenie Inowrocławia z Toruniem.

Waldemar Bachmatiuk zapowiedział także, że województwo kujawsko-pomorskie weźmie udział w pilotażowym programie nowego kanału dystrybucji biletów. Zdradził jedynie, że program będzie powiązany z innymi środkami komunikacji i na podstawie jednego biletu będzie można poruszać się zarówno koleją, jak i tramwajem czy autobusem. – Transport kolejowy jest ekologiczny, szybki i coraz bardziej nowoczesny. Trzeba wykorzystać ten czas, żeby przekonać pasażerów – zgodnie podsumowywali przedstawiciele Przewozów Regionalnych.


Powiązane treści