Bydgoszcz
1C
Słonecznie
67% wilgotność
Wiatr: 1km/h N
H 5 • L -1
21C
Czw
21C
Pt
15C
Sob
15C
Nd
18C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCINoworoczne życzenia od dowódcy Centrum Szkolenia Sił Połączonych [ZDJĘCIA]
12.01.2017 | 16:19

Noworoczne życzenia od dowódcy Centrum Szkolenia Sił Połączonych [ZDJĘCIA]

Rok 2017 będzie dla JFTC rokiem dalszego rozwoju i nowych wyzwań.

Na zdjęciu: Dowódca JFTC gen.dyw. Wilhelm Grün.

Fot. Stanisław Gazda

W siedzibie JFTC przy ul. Szubińskiej w Bydgoszczy miało dziś miejsce tradycyjne już noworoczne spotkanie dowództwa Centrum Szkolenia Sił Połączonych władzami miasta i województwa, kierownictwami instytucji współpracujących z JFT, partnerami biznesowymi, władzami uczelni bydgoskich oraz żołnierzami i pracownikami Centrum.

Jego dowódca, generał dywizji Wilhelm Grün, oznajmił zebranym, że czuje się w Bydgoszczy jak w domu, i cieszy się, że będzie mógł tu pozostać do roku 2019. Wcześniej podsumował zakończony 2016 rok, który był dla JFTC wymagający, ale też bardzo udany.

-Udało nam się wiele osiągnąć. Realizowaliśmy wiele ćwiczeń, przy czym pozostaliśmy skoncentrowani na szkoleniach na rzecz misji Resolute Support w Afganistanie. Po raz kolejny byliśmy główną lokalizacją Ćwiczenia Koalicyjnej Interoperacyjności Bojowej, znanego jako CWIX. W ten sposób udało nam się po raz kolejny udowodnić silną pozycję JFTC jako nowoczesnej platformy do badań i eksperymentowania, a także jednego z głównych aktorów w zakresie budowania interoperacyjności Sojuszu. – powiedział  dowódca Centrum.

Przenosząc uwagę słuchaczy na rok 2017, dowódca JFTC zaznaczył, że będzie to rok dalszego rozwoju i nowych wyzwań. A kalendarz szkoleń jest szczelnie wypełniony. Pierwsze ćwiczenie, Resolute Support 17-1 zaczyna się za niecałe 2 tygodnie i ma na celu zapewnienie najlepszego z możliwych szkolenia dla wyjeżdżających do Afganistanu. Resolute Support jeszcze nie raz powróci do Centrum Szkolenia Sił Połączonych w tym roku. Wyszkolonych zostanie ponad 1000 żołnierzy do misji, na którą się udadzą.

-Misja Resolute Support pozostaje naszym priorytetem jeżeli chodzi o ćwiczenia, ale musimy być elastyczni i sami musimy sie rozwijać. Pogłębianie interoperacyjności pomiędzy sojusznikami poprzez ćwiczenie CWIX i wzmacnianie naszych relacji z korpusami wielonarodowymi mają kluczowe znaczenie dla rozwoju nie tylko NATO, ale również JFTC jako instytucji.

-Przewiduję, że będziemy bardziej zaangażowani w ćwiczenia dla korpusów wielonarodowych – dla Wielonarodowego Korpusu Północny Wschód, dla Korpusu Niemiecko-Holenderskiego i Francuskiego Korpusu Szybkiego Reagowania, a także w ćwiczenia gotowości wysokiego szczebla, takie jak Trident Joust, które odbędzie się we wrześniu br. Trident Joust będzie jednym z największych ćwiczeń gotowości NATO, w ramach którego Dowództwo Sił Połączonych z Neapolu wyszkoli w JFTC około 700 osób. Poza tym, czekają nas liczne warsztaty, konferencje i spotkania przygotowawcze – powiedział generał dywizji Wilhelm Grün .

Wspomniał też o prowadzonej rozbudowie. Budowany jest nowy teren szkoleniowy dla większych formacji, do poziomu korpusu, tak, by w JFTC, można było szkolić jednorazowo do 1000 osób.

Nasz sukces zawdzięczamy również wielkiemu wsparciu i gościnności, które oferuje nam Bydgoszcz. Nasza relacja ze wszystkimi władzami jest bliska i oparta na na zaufaniu, zrozumieniu i współpracy. Bez tego wyjątkowego wsparcia, które oferuje nam lokalna społeczność, nasza codzienna praca tutaj na pewno byłaby dużo trudniejsza, jeżeli nie niemożliwa. Sporo zawdzięczamy województwu kujawsko-pomorskiemu, miastu Bydgoszczy, a także Szpitalowi Wojskowemu, uniwersytetowi i wszystkim innym władzom w mieście. Chciałbym też wyrazić swoją wdzięczność wszystkim naszym partnerom biznesowym z regionu za wysokiej jakości usługi, które otrzymujemy – podkreślił dowódca JFTC.

Na zakończenie życzył wszystkiego najlepszego na cały rok: udanego, zdrowego i szczęśliwego nowego roku.