Bydgoszcz
9C
Niebo częściowo zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 1km/h N
H 11 • L 8
16C
Sob
17C
Nd
18C
Pon
22C
Wt
23C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaNowy doktor honoris causa UTP. Ma wielkie zasługi
honoris causa UTP
11.02.2020 | 09:40

Nowy doktor honoris causa UTP. Ma wielkie zasługi

Na zdjęciu: Prof. Ryszard Tadusiewicz jest od wielu lat związany z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie.

Fot. mat. prasowe

W środę, 12 lutego na otwartym posiedzeniu Senatu UTP odbędzie się uroczyste nadanie tytułu doktora honoris causa prof. Ryszardowi Tadeusiewiczowi. To naukowiec, który jest wielce zasłużony dla rozwoju informatyki, biocybernetyki, inżynierii biomedycznej, automatyki oraz robotyki.

Prof.  Tadeusiewicz urodził się 5 maja 1947 r. w Środzie Śląskiej. W 1971 roku ukończył z wyróżnieniem studia wyższe na Wydziale Elektrycznym krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. Dodatkowo studiował na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Krakowie, na którym potem okresowo pracował. Ponadto ukończył studia w zakresie metod matematycznych i informatycznych w ekonomii, uzyskując w efekcie pełne prawa profesora Akademii Ekonomicznej (obecnie Uniwersytetu Ekonomicznego) w Krakowie.

Zobacz również:

Sukces naukowców i studentek UTP

Od kwietnia 1971 roku całkowicie poświęcił się pracy naukowej związanej z biocybernetyką, automatyką i informatyką, osiągając kolejno: w 1975 roku stopień naukowy doktora, w 1981 roku – doktora habilitowanego, w 1986 roku – profesora, a w 1991 roku – profesora zwyczajnego nauk technicznych. Wszystkie te tytuły uzyskał podczas pracy na AGH. W 1998 roku został wybrany na rektora uczelni – funkcję te sprawował do 2005 roku.

Dorobek prof. Tadeusiewicza to ponad 1200 prac naukowych, ponad 100 monografii naukowych i książek, m.in. cenionych i poszukiwanych podręczników, a także ponad 800 artykułów i kilka książek popularnonaukowych. Jego głównymi osiągnięciami jest zapoczątkowanie w Polsce nowych kierunków badań naukowych – m.in. pionierskie prace związane z rozpoznawaniem mowy polskiej, prace dotyczące dziedziny sieci neuronowych, którą w Polsce zapoczątkowała jego książka „Sieci neuronowe”. Profesor opracowywał także dwanaście wniosków o nadanie tytułu doktora honoris causa, w tym między innymi laudację dla Ojca Świętego Jana Pawła II.

Profesor Tadeusiewicz został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2019 roku – Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą tego orderu.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści