Nowy kompleks mieszkaniowy w centrum Bydgoszczy. Budlex pokazał projekt Osiedla Urzecze [WIZUALIZACJE]
Dodano: 12.02.2021 | 12:36Na zdjęciu: Tak będzie wyglądać część inwestycji Budlexu od strony ulicy Królowej Jadwigi. Jej ostateczny kształt może ulec zmianie po konsultacjach z plastykiem miejskim.
Fot. Budlex
Budlex zaprezentował wizualizacje swojej nowej inwestycji w centrum Bydgoszczy. Kompleks Urzecze powstanie na terenach przy Brdzie, w rejonie ulic Królowej Jadwigi i Naruszewicza oraz linii tramwajowej do dworca kolejowego. Projekt architektoniczny wykonała pracownia Atelier Tektura z Warszawy.
Inwestycja Budlexu powstanie na terenach Wyższej Szkoły Gospodarki – na początku lutego rozpoczęto rozbiórkę budynku XIX-wiecznej wozowni przy ulicy Królowej Jadwigi 14, w których mieściła się Akademicka Przestrzeń Kulturalna i Muzeum Fotografii. WSG podkreśla, że wyburzenia przy Królowej Jadwigi to element szerszych zmian na terenie jej kampusu. I dodaje, że zamierza zachować elementy dawnych zabudowań. – Odzyskujemy stare cegły, drewniane belki oddając szacunek temu co jest związane z historią Bydgoszczy – czytamy w komunikacie szkoły.
Na terenie APK oraz obszarze pomiędzy trasą tramwajową w kierunku dworca Bydgoszcz Główna i rzeką Brdą powstanie nowy kompleks mieszkaniowy dewelopera Budlex o nazwie Urzecze. Za wizję architektoniczną inwestycji odpowiada warszawska pracownia Atelier Tektura. To powstała w 2007 firma, której wspólnikami są Michał Kozielewski, Barbara Kozielewska i Mateusz Kluczek. To ten ostatni był głównym projektantem bydgoskiego kompleksu.
![Nowy kompleks mieszkaniowy w centrum Bydgoszczy. Budlex pokazał projekt Osiedla Urzecze [WIZUALIZACJE]](https://metropoliabydgoska.pl/wp-content/uploads/2021/02/4-02-2021_Bydgoszcz_Akademicka-Przestrze%C5%84-Kulturalna_Muzeum-Fotografii_Kr%C3%B3lowej-Jadwigi_wyburzenia-SF-23.jpg)
Zobacz również:
Wyburzenia przy Królowej Jadwigi. Zobacz zdjęcia
Jak informuje Budlex, inwestycja składająca się z trzech budynków będzie utrzymana w minimalistycznym eleganckim stylu. Obecnie finalizowane są konsultacje z plastykiem miejskim w sprawie nadania inwestycji ostatecznego kształtu wizualnego. W ofercie przedsprzedażowej inwestycji znalazły się mieszkania w metrażach od 50 do 140 m² dające możliwość swobodnej aranżacji. Dzięki dużym przeszkleniom, wnętrza nawet podczas pochmurnych dni pozostaną jasne i przytulne. Na ostatnich kondygnacjach przewidziane zostały tarasy z możliwością szerokiej adaptacji.
Wśród przewidzianych przez Budlex udogodnień dla nabywców nowych mieszkań znalazły się monitoring, podgrzewany wjazd do garażu, funkcja przywoływania windy z mieszkania, nastrojowa muzyka i zapachy na klatkach schodowych i strefa pocztową – wygodną, użyteczną nowość, która szczególnie przypadnie do gustu osobom przebywającym często są poza domem. Inwestor zamierza też wyposażyć kompleks w podziemne śmietniki, które znacznie oszczędzają powierzchnię i minimalizują koszt odbioru odpadów.
Najwyższa część kompleksu Urzecze ma powstać na terenie, gdzie znajduje się budynek uczelni oznaczony symbolem E oraz parkingi – plan miejscowy dopuszcza tam postawienie budynku o wysokości 35 metrów. Inwestor posiada już pozwolenie na budowę na tę część inwestycji.
Według dewelopera, dużym atutem Osiedla Urzecze jest jego kameralne położenie, a jednocześnie dostępność wszystkich niezbędnych miejskich udogodnień – obiektów handlowych, kina, basenu Astoria czy opery. W komunikacie prasowym wspomina też o planach modernizacji kampusu WSG oraz realizacji ogólnodostępnych przystanków rowerowych. Inwestycja Urzecze powstanie w bliskim sąsiedztwie nabrzeża i terenów miejskich, które zgodnie z założeniami przejdą rewitalizację – entuzjastów sportów wodnych ucieszy naturalny dostęp do rzeki i własna przystań z możliwością przechowywania kajaków.
– Okole obecnie mocno się zmienia, ta część miasta ma duże aspiracje. Dołożyliśmy wszelkich starań, by nasze nowe osiedle harmonizowało z resztą okolicy. Mamy świadomość, że projekt powstaje w unikalnej lokalizacji. Sąsiedztwo Brdy i miejskich terenów nadbrzeżnych zobowiązuje, dlatego wspólnie z ratuszem ta przestrzeń zostanie zrewitalizowana według najnowszych światowych trendów. Chcemy, żeby ten obszar był włączony w ekologiczny system miejski – obecnie stawia się na rekultywację i recykling. Zależy nam jednocześnie by był on możliwie nieformalny i służył wszystkim mieszkańcom, dlatego z pewnością będzie przez niego przebiegała ścieżka rowerowa połączona z resztą miasta – powiedziała Małgorzata Mellem, członek zarządu Budlex Sp. z o.o.
- W sobotę Święto Ulicy Gimnazjalnej. Będzie dużo muzyki, jedzenia i… ognia - 1 czerwca 2023
- Obwodnica Tucholi: Rozpoczął się przetarg na projekt - 1 czerwca 2023
- „Trzeźwy poranek” w Bydgoszczy i okolicach. Złapano kilku pijanych kierowców - 1 czerwca 2023
Mozna bylo ten budynek wozowni zostawic w spokoju. Cmentarze mlodcze mozna bylo rozebrać. W starej Unii takimi perelkami wszyscy sia dumni a Polaczek niszczy to co po przodkach zostało wstyd ze jestem Polakiem
Bo w Bydgoszczy wciskają bloki wszędzie gdzie deweloper chce. Nawet jeśli nie spełnia to podstawowych parametrów zachowania światła u sąsiadów!