Bydgoszcz
-12C
Słonecznie
78% wilgotność
Wiatr: 5km/h NE
H -12 • L -13
-11C
Pon
1C
Wt
2C
Sr
2C
Czw
2C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCINowy okres świadczeniowy Programu 500+. Ważne informacje
Konferencja 500+
01.08.2017 | 12:40

Nowy okres świadczeniowy Programu 500+. Ważne informacje

Wniosek złożony w sierpniu, zapewni ciągłość świadczenia.

Na zdjęciu: O zmianach w Programie 500+ poinformowano podczas dzisiejszej konferencji w K-PUW.

Fot. Stanisław Gazda

Konferencja prasowa w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy dotyczyła nowego okresu zasiłkowego w systemie świadczeń rodzinnych oraz zmian w świadczeniu z programu „Rodzina 500 plus”. Udział wzięli: wicewojewoda Józef Ramlau i dyrektor Wydziału Polityki Społecznej KPUW Dorota Hass.

Raz uzyskane 500+ nie jest dane bezterminowo. Jeśli rodzice, którzy dzisiaj pobierają świadczenie, nie dopełnią formalności na czas, przelewy na ich konto ustaną. A do tego w przepisach dotyczących przyznawania pieniędzy sporo się zmienia, i to już od sierpnia.

1 października zaczyna się nowy okres świadczeniowy. Aby rodzic mógł kontynuować pobieranie 500 zł na dziecko lub dzieci, konieczne jest złożenie wniosku o jego przyznanie. Wystąpić z nim może matka, ojciec, opiekun prawny lub faktyczny dziecka, czyli osoby, które wszyscy ci, którzy są uprawnieni do uzyskiwania tego świadczenia.

Tak jak do tej pory wniosek należy złożyć w jednostce gminy, która odpowiada za prowadzenie postępowań w zakresie 500 zł na dziecko. Najczęściej jest nim ośrodek pomocy społecznej, odpowiedni wydział urzędu gminy/miasta lub inna samorządowa instytucja. Co ważne, wniosek jest składany w gminie zamieszkania, a nie zameldowania.

W całym kraju obowiązuje jeden wzór wniosku, który trzeba wypełnić. Dotyczy to zarówno tych, którzy starają się o przyznanie lub przedłużenie zasiłku tylko na drugie i kolejne dzieci, jak i tych spełniających kryterium dochodowe do uzyskania wsparcia na pierwszego potomka. Sam formularz, który trzeba wypełnić, nieco się zmieni. Jego wzór będzie można znaleźć m.in. na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Gotowymi drukami będą też dysponować jednostki zajmujące się wypłacaniem wsparcia.

Poprzez media chcielibyśmy przestrzec mieszkańców regionu przed pobieraniem wniosków za pośrednictwem fałszywych stron internetowych, które się pojawiły lub poprzez tzw. pośredników – mówiła podczas konferencji prasowej Dorota Hass.

Wniosek będzie można złożyć w formie papierowej oraz elektronicznej. Przykładowo: złożony w sierpniu wniosek pozwoli na przyznanie świadczenia od 1 października, zaś jego wypłata powinna być zakończona do 31 października. Złożenie wniosku w sierpniu zapewni ciągłość świadczenia.

Punkty przyjmowania wniosków o świadczenie 500+ w Bydgoszczy i powiecie bydgoskim:
Bydgoszcz:
Wydział Świadczeń Rodzinnych, ul. Wojska Polskiego 65; UM ul. Grudziądzka 9-15 bud. D; filia UM, ul. E Gierczak 6.
W powiecie bydgoskim:
Białe Błota: GOPS, Sekcja Świadczeń Społecznych, ul. Betonowa 1A, pok. 3, ul. Betonowa 1, pok. 1; Dąbrowa Chełmińska: GOPS, ul. Bydgoska 21 Dobrcz: GOPS, ul. Długa 54; Koronowo: M-GOPS, ul. Pomianowskiego 1; Nowa Wieś Wielka: GOPS, ul. Ogrodowa 2A; Osielsko: GOPS, ul. Centralna 6A; Sicienko: GOPS, ul. Mrotecka 9; Solec Kujawski: M-GOPS, ul. 29 Listopada 12.
Składanie wniosków drogą elektroniczną:
Podobnie, jak w ubiegłym roku, wioski o świadczenie wychowawcze można składać także drogą elektroniczną:
-za pośrednictwem portalu Emp@tia – znajdziemy na: empa-tia.mrpips.gov.pl
-przez ePUAP, czyli Elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej (trzeba mieć założony profil zaufany.)
-przez PUE ZUS – Platformę Usług Elektronicznych ZUS (trzeba mieć założony profil.)
-bankowość elektroniczną – kilkanaście banków podpisało w ubiegłym roku z ministerstwem rodziny umowy o podpisanie tej usługi; trzeba zalogować się na swoim koncie w banku
Ważna zmiana dotycząca wniosków o inne świadczenia rodzinne:
W tym roku od 1 sierpnia można składać także wnioski o świadczenia rodzinne i świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego. Dokumenty papierowe można więc zostawić za jednym pobytem w urzędzie. Można też te wnioski złożyć elektronicznie, korzystając w wyżej wymienionych kanałów.


Powiązane treści