Bydgoszcz
11C
Słonecznie
82% wilgotność
Wiatr: 7km/h W
H 12 • L 11
17C
Sob
18C
Nd
17C
Pon
15C
Wt
14C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaNowy profesor na UKW. To germanista pracujący na Wydziale Językoznawstwa
01.09.2021 | 11:35

Nowy profesor na UKW. To germanista pracujący na Wydziale Językoznawstwa

Na zdjęciu: Nowy profesor UKW - Marek Cieszkowski - jest germanistą pracującym na Wydziale Językoznawstwa.

Fot. UKW Bydgoszcz

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego ma kolejnego profesora. Dziewiąty w ciągu roku tytuł odebrał dr hab. Marek Cieszkowski, germanista pracujący na Wydziale Językoznawstwa.

Jak informuje UKW, postanowieniem z 21 lipca 2021 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda nadał Markowi Cieszkowskiemu z Wydziału Językoznawstwa tytuł profesora nauk humanistycznych w dyscyplinie językoznawstwo. Prof. Cieszkowski ukończył studia filologiczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, studiował także na Uniwersytecie w Greifswaldzie i Uniwersytecie w Lipsku. Doktorat obronił na Uniwersytecie w Greifswaldzie, a rozprawę habilitacyjną na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu.


ZOBACZ TAKŻE: Mamy Politechnikę Bydgoską [ZDJĘCIA]


W sferze zainteresowań badawczych prof. Cieszkowskiego znajduje się język i jego zastosowania w komunikacji multimodalnej – podkreśla uczelnia. Ponadto, naukowca interesują także relacje między tekstem a obrazem, krytyka teorii semantycznych, słowotwórstwo niemieckie, wpływ komunistycznej ideologii na kształtowanie się języka w niemieckich wyspach językowych w Związku Sowieckim, germanizmy leksykalne a polska praktyka leksykograficzna oraz fonetyka i fonologia współczesnego języka niemieckiego.

Nowy profesor jest współautorem i autorem ponad 70 publikacji naukowych. Wygłosił referaty na ponad 60 konferencjach naukowych w Polsce, Niemczech, Danii, Austrii i Hiszpanii oraz wykłady gościnne na Uniwersytetach w Kopenhadze, Greifswaldzie i Bayreuth. Prof. Cieszkowski pełnił m.in. funkcję zastępcy dyrektora Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu (1998–1999), kierownika Katedry Germanistyki UKW (2003–2018) i Zakładu Komunikacji Językowej UKW (2007–2019). W latach 2008–2011 i 2017–2019 był członkiem Polskiej (Państwowej) Komisji Akredytacyjnej. Od 2019 roku jest przewodniczącym Rady Naukowej Wydziału Językoznawstwa UKW.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści