Bydgoszcz
19C
Niebo częściowo zachmurzone
59% wilgotność
Wiatr: 8km/h W
H 19 • L 18
16C
Pt
15C
Sob
14C
Nd
12C
Pon
14C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCI[NOWY SONDAŻ] Zdecydowane zwycięstwo Bruskiego
sonfaz
30.09.2018 | 11:45

[NOWY SONDAŻ] Zdecydowane zwycięstwo Bruskiego

Na zdjęciu: Rafał Bruski z szansą na zwycięstwo już w pierwszej turze

Fot. MB

Rafał Bruski przed Tomaszem Latosem i Anną Mackiewicz – taka byłaby kolejność w wyborach prezydenckich w Bydgoszczy, gdyby decyzję mieli podejmować wyłącznie użytkownicy Facebooka. Co więcej obecny prezydent mógłby liczyć na zwycięstwo już w pierwszej turze wyborów.

Kolejność kandydatów w naszym sondażu jest identyczna z tą, którą zaprezentowano na łamach piątkowego wydania „Expressu Bydgoskiego”. Podział procentowy jest już jednak zdecydowanie różny: Tomasz Latos stracił 4 punkty procentowe i zanotował wynik na poziomie 17 %. Anna Mackiewicz zdobyła 7 % poparcia (spadek o 7 punktów), Marcin Sypniewski – czwarty w zestawieniu – oraz Paweł Skutecki mogą pochwalić się wynikami na poziomie odpowiednio 6 i 2 % poparcia. Zdecydowanym zwycięzcą okazał jest Rafał Bruski z 68 % poparciem wśród internautów.

Sondaż internetowy pokazuje większą polaryzację wyborców wokół dwóch kandydatów z największymi szansami na udział w ewentualnej drugiej turze wyborów samorządowych. Wpływ na odskoczenie Rafała Bruskiego i Tomasza Latosa od pozostałej trójki może mieć również fakt, że w przypadku naszej sondy głosujący mieli wgląd w jej bieżące wyniki (Brak możliwości przeprowadzenia anonimowej ankiety na Facebooku). Tym samym sondaż ten pokazuje w większym stopniu tendencje do przepływu elektoratu w ewentualnym głosowaniu 4 listopada, niż wyniki w pierwszej turze.

Metodologia

Sondaż przeprowadzony został w dniach 24-30 września. Udział w głosowaniu mogli mieć wyłącznie użytkownicy zarejestrowani w serwisie Facebook, których miejsce zamieszkania zostało oznaczone jako Bydgoszcz, dodatkowo były to wyłącznie osoby pełnoletnie. Sonda miała charakter plebiscytu, gdzie wskazana ikona przypisana była do konkretnego kandydata. Pozycje kandydatów na grafikach oraz przypisane im ikony były różnorodne (powstało kilka wersji grafik, tak by każdy z kandydatów miał równe szanse na zwycięstwo). Łącznie kandydaci otrzymali 1025 wskazań. Pytanie zadane zostało reprezentacyjnej grupie bydgoszczan: 52 % kobiet, 48% mężczyzn z podziałem na przedziały wiekowe: 18-30, 31-50, 50-65 oraz 65+ lat. Każda z grup posiadała około 25% reprezentację (+-3%) w badaniu ustawioną za pomocą algorytmu reklamowego.


Powiązane treści