Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Nowy Swing na bułgarskich torach. Pesa dostarczyła pierwszy tramwaj w ramach umowy z Sofią

Dodano: 30.11.2019 | 08:10

Na zdjęciu: Pierwszy tramwaj z realizowanego przez Pesą kontraktu wyjechał na tory w Sofii.

Fot. PESA Bydgoszcz

Od piątku po torach Sofii porusza się pierwszy tramwaj wyprodukowany przez Pesę w ramach umowy na dostawę trzynastu niskopodłogowych Swingów. Możliwe, że wkrótce bydgoski producent podpisze kolejny kontrakt zakładający dostarczenie pojazdów do stolicy Bułgarii.

Nowe, klimatyzowane i niskopodłogowe Swingi dla Sofii mają 30 metrów długości i mogą zabrać ponad 200 pasażerów – 41 na miejscach siedzących oraz 160 na stojąco. Są też przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych i niedowidzących. Umowa o wartości ponad 98 mln zł, która obejmuje dostawę trzynastu tego typu tramwajów, części zamiennych oraz urządzeń diagnostycznych, jak również niezbędnego szkolenia, jest realizowana od stycznia tego roku.

Konsekwentnie stawiamy w Sofii na ekologiczny transport, dlatego właśnie zdecydowaliśmy się na zakup nowoczesnych tramwajów z Pesy, a nie tańszych autobusów czy trolejbusów. Cieszę się, że od piątku nowy Swing będzie woził pasażerów na linii 18 i mam nadzieję, że w ciągu dwóch lat kupimy kolejne 25 tramwajów – powiedziała burmistrz Sofii Jordanka Fandykova podczas czwartkowego uroczystego przejazdu pierwszym z dostarczanych tramwajów. Obecnie trwa postępowanie na kolejne 25 tramwajów dla stolicy Bułgarii. Oferty złożyły trzy firmy, a wśród nich właśnie Pesa.

Czytaj także: Myśliwce MiG-29 wracają do służby. To dobra wiadomość dla WZL nr 2

Klienci doceniają, że nasze pojazdy są wygodne, ergonomiczne, ale również przyjazne środowisku. Dzięki sukcesywnej ekspansji na rynkach zagranicznych, umacniamy pozycję Pesy jako największego polskiego producenta nowoczesnych pojazdów szynowych – mówi Krzysztof Sędzikowski, prezes zarządu PESA.

Finalizowany obecnie kontrakt to już trzecia dostawa Pesy dla stolicy Bułgarii. Wcześniej bydgoska firma dostarczyła do Sofii 25 Swingów na bazie dwóch umów – zawartej w 2013 roku na 20 sztuk oraz w 2016 r. na kolejne 5 sztuk. Po zakończeniu obecnej realizacji, linie tramwajowe w stolicy Bułgarii będzie obsługiwać łącznie 38 niskopodłogowych tramwajów Pesa Swing.

Nowe tramwaje z Pesy są elementem projektu gruntownej modernizacji transportu publicznego w Sofii, którą zespół burmistrz Yordanki Fandakovej wdraża w ramach działań na rzecz poprawy jakości powietrza. Kontrakt jest częścią projektu współfinansowanego przez Unię Europejską.

0 0 votes
Article Rating
Nowy Swing na bułgarskich torach. Pesa dostarczyła pierwszy tramwaj w ramach umowy z Sofią
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments