Bydgoszcz
-2C
Niebo głównie zachmurzone
79% wilgotność
Wiatr: 3km/h SSE
H -1 • L -2
1C
Pt
3C
Sob
4C
Nd
4C
Pon
4C
Wt
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaNowy system na bydgoskim lotnisku. Poprawi bezpieczeństwo
samolot, Rzym, Mistrail, lotnisko - ST_0784
18.10.2016 | 09:21

Nowy system na bydgoskim lotnisku. Poprawi bezpieczeństwo

Nowy system ma m.in. pomóc w negocjacjach z przewoźnikami.

Na zdjęciu: Samolot przewoźnika Mistrail Air obsługujący połączenie do Rzymu.

Fot. ST/archiwum

Bydgoskie lotnisko zostało wyposażone w system osłony meteorologicznej AWOS. Dzięki temu prowadzenie operacji lotniczych w trudnych warunkach atmosferycznych będzie bezpieczniejsze.

Automatyczny System Pomiarów Parametrów Meteorologicznych (AWOS) służy do zbierania bieżących informacji na temat pogody i przekazywania ich pilotom. Dane, takie jak prędkość i kierunek wiatru, temperatura powietrza i gruntu, widoczność wzdłuż pasa, są zbierane z różnych punktów wzdłuż drogi startowej.

CZYTAJ TAKŻE: Wrzesień na bydgoskim lotnisku. Niemal identyczny jak rok temu

– Bezpieczeństwo operacji lotniczych, to dzisiaj priorytet dla każdego portu lotniczego. Nowoczesne systemy są kluczowe, aby zapewnić obsługę ruchu lotniczego nawet w niesprzyjających warunkach i minimalizować przypadki przekierowań lotów do innych portów z powodu pogody – mówi prezes PLB Tomasz Moraczewski, który dodaje też, że taki system jest ważnym kryterium dla przewoźników przy wyborze portów do współpracy.

Za wdrożone systemy odpowiedzialne było konsorcjum firm Qumak i Skylar, które prowadziło już tego typu projekty na największych portach lotniczych w kraju, m.in. w Katowicach, Krakowie, Wrocławiu czy Gdańsku. System spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa lotniskowego (CAT III).


Powiązane treści