Bydgoszcz
2C
Niebo głównie zachmurzone
75% wilgotność
Wiatr: 8km/h W
H 3 • L 1
1C
Pt
1C
Sob
0C
Nd
-2C
Pon
-4C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczNa sygnaleNumer alarmowy straży pożarnej przekierowany na 112. Ile zgłoszeń wpłynęło w ubiegłym roku do służb?
17.06.2021 | 20:47

Numer alarmowy straży pożarnej przekierowany na 112. Ile zgłoszeń wpłynęło w ubiegłym roku do służb?

Na zdjęciu: Od jutra, Centrum Powiadamiania Ratunkowego ostatecznie przejmie połączenie Państwowej Straży Pożarnej. Od teraz dzwoniąc pod numer 998, nastąpi przekierowanie na 112

Fot. Szymon Fiałkowski / archiwum

Od jutra (18 czerwca), Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Bydgoszczy ostatecznie przejmie połączenie Państwowej Straży Pożarnej. – Od teraz, dzwoniąc pod numer 998, nastąpi przekierowanie na 112, gdzie operator przyjmie zgłoszenie i zadecyduje o tym, jakie służby rozdysponować do danej akcji – informuje urząd wojewódzki.

O szczegółach zmian informowano podczas konferencji prasowej, która odbyła się w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim. Wcześniej CPR w Bydgoszczy przejął numery alarmowe policji – 997 (w maju 2018 r.) i pogotowia ratunkowego – 999 (miało to miejsce w 2016 r.). – Numer alarmowy 112 będzie tym najważniejszym. Jest to numer obowiązujący na całym świecie – mówił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. Jak tłumaczył, od jutra na Kujawach i Pomorzu to operator numeru 112 dostając takie zgłoszenie z tych trzech źródeł, będzie decydował, jakie służby zadysponować do danej akcji. – Numery rozpoczynające się na 9 cały czas będą aktualne i będzie można je wybierać – zaznaczył.

Podczas konferencji, wojewoda przekazał także, że Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Bydgoszczy będzie miało nową siedzibę, która zlokalizowana jest przy ul. Szubińskiej. Mikołaj Bogdanowicz powiedział, że umowa związana z przejęciem budynku dotąd należącego do jednej z sieci komórkowych, została podpisana na początku czerwca. Przez najbliższe półtora roku odbywać się będą prace związane z adaptacją budynku do potrzeb CPR, a wartość inwestycji oszacowano na niemal pięć milionów złotych.

Przygotowana do przekierowania swojego numeru alarmowego z 998 na 112 jest także straż pożarna. Jak mówił podczas konferencji zastępca komendanta wojewódzkiego PSP, tylko w ubiegłym roku do straży wpłynęło blisko 28 tysięcy zgłoszeń, z czego prawie połowa wpłynęła właśnie z numeru 112. – Strażacy są przygotowani do przyjmowania tych zgłoszeń, odbywamy cykliczne szkolenia, ostatnie z dyspozytorami straży i numeru 112 odbyło się w maju – mówił bryg. Sławomir Herbowski. Jak tłumaczył, z punktu widzenia formalnego, tak dla zgłaszającego, jak i dla straży niewiele się zmieni. – Zgłaszający, wybierając numer 998, połączy się automatycznie z numerem 112.  Numerem 112 operuje operator, a w straży pożarnej jest dyspozytor, który przyjmuje to zgłoszenie i dysponuje odpowiednie środki do działań oraz prowadzi całą akcję ratowniczo-gaśniczą – tłumaczył.

Z kolei dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w KPUW Rafał Rewoliński przytaczał dane dotyczące zgłoszeń, jakie przyjęto w ubiegłym roku. – Do WCPR w Bydgoszczy wpłynęło ponad 1,2 mln zgłoszeń. 200 tysięcy to zgłoszenia, które były związane z zagrożeniem bezpieczeństwa mieszkańców, ponad 170 tys. to te, które uruchomiły system ratownictwa medycznego, a ponad 14 tys. to zgłoszenia, które były skutkiem uruchomienia akcji ratowniczej przez Państwową Straż Pożarną – wyliczał.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści