Bydgoszcz
10C
Niebo częściowo zachmurzone
73% wilgotność
Wiatr: 8km/h W
H 11 • L 10
12C
Nd
15C
Pon
16C
Wt
18C
Sr
18C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaOsielskoKomunikacja w OsielskuO drogach na sesji rady gminy Osielsko. Wśród tematów – budowa S5 i słynne skrzyżowanie
26.04.2019 | 11:16

O drogach na sesji rady gminy Osielsko. Wśród tematów – budowa S5 i słynne skrzyżowanie

Na zdjęciu: Ruch na Szosie Gdańskiej niebawem ulegnie zmniejszeniu. Wszystko za sprawą oddania do użytku odcinka S5.

Fot. SG

Kwestie związane z infrastrukturą drogową były jednym z ważniejszych tematów kwietniowej sesji rady gminy Osielsko. Poza kolejną dyskusją na temat skrzyżowania Bydgoskiej i Kolonijnej w Niemczu pojawiły się też informacje na temat budowy drogi ekspresowej S5.

Gościem wtorkowej sesji rady był dyrektor wydziału dróg powiatowych Roman Stanisławski. Główną kwestią, o którą pytali go radni, był temat skrzyżowania ulicy Bydgoskiej i Kolonijnej w Niemczu. W tym roku doszło na nim do dwóch groźnych wypadków, co ożywiło dyskusję na temat jego przebudowy. Stanisławski podkreślił, że starostwo zleciło opracowanie analizy dotyczącej ewentualnych zmian. Jej wyniki mają pokazać, jaki wariant przebudowy byłby optymalny. Dyrektor stwierdził jednak, że rondo byłoby najdroższym rozwiązaniem. – Jest problem wykupu gruntów. Skrzyżowanie jest obsadzone drzewami. Nie mogę nikogo zmusić do ich wycięcia – zaznaczył.

Jak przekonywał dyrektor, w samym wydziale dróg istnieją różne koncepcje dotyczące feralnego skrzyżowania (choć według statystyk policji w ostatnim czasie doszło na nim do czterech wypadków). – Ja osobiście na tym etapie nie jestem zwolennikiem przebudowy na rondo, bo obecnie nie ma na to pieniędzy – podkreślił Stanisławski. Ewentualną koncepcją mniej kosztownych zmian byłoby wydzielenie prawoskrętów.

Stanisławski dodał jednak, że pomimo wcześniejszego sprzeciwu wobec ustawienia tablic radarowych przy drogach powiatowych, starostwo jest bardziej przychylne do realizacji tego rozwiązania. Ale konieczne jest wydzielenie na to środków, których na razie nie ma. Wydział dostrzega jednak problem łamania ograniczenia prędkości na Kolonijnej oraz Bydgoskiej.

O drogach na sesji rady gminy Osielsko. Wśród tematów - budowa S5 i słynne skrzyżowanie

Zobacz również:

Trwa audyt na włoskich odcinkach budowy S5

Wójt Wojciech Sypniewski poruszył za to temat budowy drogi S5. Podczas sprawozdania ze swojej pracy w okresie międzysesyjnym powiedział, że 17 kwietnia spotkał się z dyrektorem kontraktu odcinka trzeciego Aleksandrowo-Tryszczyn. Przyznał, że prace przebiegają sprawnie. – Na ten dzień harmonogram tego głównego zadania jest wyprzedzony o 20 dni – mówił Sypniewski. Nie jest jednak tajemnicą, że odcinek z Aleksandrowa do Dworzyska ma już spore problemy z realizacją. Jest to związane z roszczeniami głównego wykonawcy – włoskiej firmy Impresa Pizzarotti wobec GDDKiA.

Analizowaliśmy sytuację związaną z opóźnieniami, również na odcinku Tryszczyn-Białe Błota. Jeśli nasz odcinek będzie wykonany i odpowiednio przygotowany, nawet bez tych dwóch węzłów, to i tak ten fragment obwodnicy północnej będzie dostępna do użytkowania za parę miesięcy – mówił wójt. Dodał tez, że oddanie do użytku odcinka S5 Aleksandrowo-Tryszczyn ułatwi prowadzenie inwestycji na terenie gminy, które obejmują prace w rejonie DK 5 (np. przebudowa ulicy Kąty i Długiej).

Sypniewski podał też informacje o stanie zaawansowania robót drogowych na terenie gminy. Najwięcej uwagi poświęcił rozbudowy Karpackiej w Niwach. Na 30% długości ulicy ułożono już chodniki, a infrastruktura podziemna jest przebudowana praktycznie w 80%. – Jest jeden problem, jeśli chodzi o sieć gazową. Wykonawca stwierdził, że jest ona założona niezgodnie z zasadami  – jest po prostu za płytko. Trzeba będzie przygotować ją tak, by można było położyć nawierzchnię – podkreślił wójt. Dodał jednak, że ocenia on tempo prac jako właściwe. – Spodziewam się, że ta inwestycja może zostanie wcześniej zakończona – mówił Sypniewski. Jeśli chodzi o budowę ulicy Niedźwiedziej, to roboty zostały zgłoszone do odbioru. Natomiast w przypadku ulicy Nowowiejskiej w Jarużynie zakończono prace ziemne i zaczęto wykonywanie warstw konstrukcyjnych jezdni.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments