Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBlogiO „podwyżkach” dla nauczycieli
26.02.2019 | 16:03

O „podwyżkach” dla nauczycieli

Na zdjęciu:

Fot. Archiwum

Już jakiś czas temu świat (zobrazowany idealnie na „globusie Polski” z „Uchu Prezesa”) obiegła radosna wiadomość, że minister Zalewska nie pozostała głucha na prośby i postulaty nauczycielek i nauczycieli – podwyżki będą. I już kadra pedagogiczna miała strzelać korkami od szampana, gdy jednak się okazało, że te mityczne 16% podwyżki to tak naprawdę… 5%. Dla osób z najkrótszym stażem to różnica 85 zł. Co to jest 85 zł?

Skoro o szampanie była mowa – 85 zł to 17 butelek taniego marketowego „szampana”, licząc po 5 zł za butelkę w okresie promocji sylwestrowych.

85 zł to 29,42 kg ryżu – na kilka misek starczy, a przecież najlepiej jest „zap***dalać za miskę ryżu”, jak Pan Premier przykazał.

85 zł to 0,0011% nagrody minister Zalewskiej, która zasłynęła utrudnieniem życia i nauki uczniom i nauczycielom, wprowadzając deformę oświaty.

Obecnie minister Zalewska zamierza ubiegać się o mandat europosłanki – 85 zł to 0,0025% diety europosła.

85 zł to 0,00014% ceny rządowej limuzyny, która przysługuje minister Zalewskiej.

85 zł to 0,0085% uposażenia kolegów i koleżanek z ław sejmowych minister Zalewskiej, którzy „przyklepali” deformę.

I wreszcie – 85 zł to o 85 zł większa kwota niż ta, którą otrzymałem za rok prowadzenia zajęć z filozofii w liceum. Była potrzeba, nie było innej możliwości.

Piszę te słowa jako syn nauczycielki i osoba, która ma do nauczycieli ogromny szacunek. Nauczyciele przygotowują najmłodsze pokolenia obywatelek i obywateli do wejścia w dorosłość. Również od tego, jak są wynagradzani, zależy jakość kształcenia – jeśli mogą skupić się na swojej podstawowej pracy w szkole, nie muszą dorabiać na boku – przełoży się to na jakość pracy na lekcji. Niskie wynagrodzenia to nie jedyna bolączka tego zawodu – nauczyciele często przeciążeni są zbędną „papierologią”. To nie jest praca, która kończy się wraz z ostatnim dzwonkiem. Wiele obowiązków (bądź nie wprost obowiązków, ale rzeczy koniecznych do prowadzenia zajęć) wykonywanych jest w szkole lub w domu po zajęciach. Nauczyciel w życiu każdego człowieka odgrywa ogromną rolę, ponieważ nie jest on jedynie nudnym i bezosobowym odtwórcą wiedzy podręcznikowej, ale on tworzy. Tworzy charakter każdego z nas, tworzy nas samych. Czas przywrócić zawodowi nauczyciela należny mu prestiż, a wraz z nim – zapewnić godną płacę!

#PopieramProtestNauczycieli

0 0 votes
Article Rating
O "podwyżkach" dla nauczycieli
Latest posts by Piotr Malich (see all)

Piotr Malich

Działacz Inicjatywy Polska i Bydgoskiego Forum Obywatelskiego, filozof

Działacz Inicjatywy Polska Bydgoszcz i Bydgoskiego Forum Obywatelskiego, działacz społeczny, b. koordynator wojewódzki Szlachetnej Paczki, filozof

Panel dyskusyjny

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ewa
Ewa
4 lat temu

Pięknie powiedziane, a właściwie napisane…

MC Artur
MC Artur
4 lat temu

Praca na pół etatu (około 20 x 0,75h w czasie roku szkolnego) plus 3 miesiące wolnego = min. 5000 PLN netto na pełnym etacie. Czy nadal to mało? Przygotowanie do zajęć w domu?? Nauczyciel muzyki, plastyki, wf itp?? Wczasy pod gruszą dla emerytów i inne przywileje z „karty nauczyciela”….Dajmy realne pieniądze za oddanie uprzywilejowanej pozycji….
Ps. I tak nie zobaczycie komentarza, bo jest „niepolityczny”…

Marcin
Marcin
4 lat temu

Oczywiście cały protest w tym roku nie ma nic wspólnego z wyborami a pan Broniarz jest niepolityczny…

Nauczyciele stracą resztki szacunku przez ten strajk robiony akurat przed testami w szkołach.
Biedni uczniowie i rodzice w tej sytuacji.

Powiązane treści