Bydgoszcz
7C
Opady
49% wilgotność
Wiatr: 6km/h NNW
H 8 • L 6
3C
Czw
4C
Pt
8C
Sob
12C
Nd
12C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIO procesie rozwodowym słów kilka
25.10.2017 | 09:06

O procesie rozwodowym słów kilka

Na zdjęciu:

Fot.

Miałeś plany, oczekiwania, marzenia, uczucia i… nagle, bądź też w sposób „kroczący”, stało się dla ciebie jasne, że pułap akceptowalnych kompromisów, na które byłeś gotowy, został przekroczony. – A więc rozwód! – podjąłeś decyzję bądź podjął ją twój małżonek.

Paweł Kuras

Postępowanie sądowe w sprawie o rozwód jest regulowane przepisami proceduralnymi właściwymi dla spraw cywilnych. Zapamiętaj: proces o rozwód to zbiór zasad postępowania sądu i stron. Rozwód to nie powtarzalny bankiet, proszone przyjęcie, którego zasady obserwujesz od dzieciństwa. Musisz poznawać ten proces krok po kroku.

Pamiętaj – postępowanie o rozwód dla większości stron w nim uczestniczących nie pozostawi marginesu błędu, szansy na korektę, bo.. będzie jedynym takim zdarzeniem, w którym weźmiesz udział, a które jednocześnie zadecyduje o twoim przyszłym życiu.

Czy rozwód to „wojna”? Uważam, że rozwód to co najmniej „kampania”. Ona może i powinna być dobrze zaplanowana, przemyślana, a przede wszystkim winna opierać się na dokładnej analizie posiadanej „amunicji”. A wspomniana „amunicja” to dowody. W sądzie nie liczą się bowiem twierdzenia, opinie (poza opiniami biegłych) bądź odczucia. Ważne są wyłącznie DOWODY.

Zachęcam do planowania każdej „kampanii”, tej rozwodowej – w szczególności. Jak? Kto decyduje o kierunku rozpoczęcia partii szachów? Ten, który gra białymi figurami. Nie zawsze wygrywa, ale decyduje o rozpoczęciu gry. Z drugiej strony, rozwód rzadko kończy się remisem. Pewne jest za to, że po „kampanii” następuje GAME OVER.

Jest to o tyle istotne, że margines błędu jest w zasadzie żaden. Dlatego tak istotne jest przygotowanie szerokiego spektrum dowodów. Jeżeli ich nie masz (bądź są one słabe), to nie zaczynaj rozgrywki. Bo przegrasz. Cyniczne, ale prawdziwe.

Musisz założyć, że twój przeciwnik może mieć mocne strony. W myśl kolejnej zasady szachowej – zakładaj, że wykona najsilniejszy ruch, na który go stać. I pamiętaj, że nie zawaha się go wykonać. Co jednak w sytuacji, gdy przypadła tobie gra czarnymi figurami? A w dodatku sąd postawi cię w jeszcze mniej komfortowej sytuacji, domagając się odniesienia do ruchu oponenta jedynie w terminie 14 (a czasami siedmiu) dni, wliczając w to niedziele i święta!

Czy to sytuacja bez wyjścia, projekcja klęski? Nie, ale taka okoliczność będzie wymagała zrezygnowania z bezstresowego, nielimitowanego czasu na zgromadzenie dowodów.

Masz już dowody. Dobrej jakości. Czy potrafisz ich użyć? Znasz procedurę? Czy wolisz zlecić nadzór nad twoją kampanią strategowi?

Pełnomocnik – to on będzie twoim strategiem. To on będzie używał dowodów, które zgromadziłeś. On ich nie wykreuje, nie stworzy, będzie w oparciu o nie realizować twój interes. Krótko mówiąc – powinien zapewnić korzystną dla ciebie prezentację dowodów.

Nie po to rozpoczyna się kampanię, by ją przegrać. Określ więc swoje oczekiwania. Rozważ, co dla ciebie jest korzystne w perspektywie „na dziś”, ale i „na pojutrze”. I pamiętaj, że masz prawo do poczucia bezpieczeństwa. I do wymagania, także od adwokata. Poszukaj więc stratega, który pomoże ci. Bez względu na to, czy zagrasz białymi czy czarnymi.

Kancelaria Adwokacka adw. Paweł Kuras
ul. Zamoyskiego 8/4
85-063 Bydgoszcz
tel. 602 272 911


Podobne wpisy

Powiązane treści