Bydgoszcz
12C
Słonecznie
35% wilgotność
Wiatr: 11km/h WSW
H 12 • L 12
6C
Pt
9C
Sob
13C
Nd
19C
Pon
22C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIObchody Tygodnia Bezpieczeństwa
22.04.2016 | 11:31

Obchody Tygodnia Bezpieczeństwa

Podczas trwającego przez siedem dni przedsięwzięcia w całym kraju organizowane są pokazy sprzętu oraz nowoczesnych rozwiązań i technologii podnoszących bezpieczeństwo pracy.

Na zdjęciu: Akcja ratownicza

Fot. Stanisław Gazda

Promocja dobrych praktyk na budowie, konkurs wiedzy o prawie pracy, zasadach i przepisach BHP dla uczniów oraz upamiętnienie ofiar wypadków przy pracy – to działania, jakie w ramach obchodzonego w dniach 25.04 – 1.05.2016 r. Tygodnia Bezpieczeństwa podejmie Okręgowy Inspektorat Pracy w Bydgoszczy.

Tydzień Bezpieczeństwa to wspólna inicjatywa firm tworzących Porozumienie dla Bezpieczeństwa Pracy w Budownictwie. Podczas trwającego przez siedem dni przedsięwzięcia w całym kraju organizowane są pokazy sprzętu oraz nowoczesnych rozwiązań i technologii podnoszących bezpieczeństwo pracy. Wszystko to w celu promowania kultury bezpiecznej pracy wśród pracowników firm i podwykonawców na budowach.

W działania realizowane podczas Tygodnia Bezpieczeństwa corocznie włącza się Państwowa Inspekcja Pracy, przedsięwzięcie to stanowi bowiem doskonałą okazję do dzielenia się fachową wiedzą, doświadczeniem i obserwacjami z wizyt na budowach oraz promowania dobrych praktyk na terenach budów. Realizując ten cel, Okręgowy Inspektorat Pracy w Bydgoszczy obchody tegorocznej edycji Tygodnia Bezpieczeństwa rozpocznie na terenie budowy Elektrociepłowni Gazowej w Toruniu. Dnia 25 kwietnia odbędzie się tam posiedzenie Rady ds. Bezpieczeństwa Pracy w Budownictwie przy Okręgowym Inspektorze Pracy w Bydgoszczy z udziałem sygnatariuszy (firm) lokalnego Porozumienia dla Bezpieczeństwa Pracy w Budownictwie oraz składającej się z reprezentantów BHP grupy roboczej sygnatariuszy. Cztery dni później, również na terenie budowy toruńskiej elektrociepłowni, inspektor pracy z OIP przeprowadzi szkolenie dla około 200 podwykonawców i ich pracowników.

Kładąc nacisk na działania edukacyjne wśród młodzieży, w ramach Tygodnia Bezpieczeństwa dnia 27 kwietnia w siedzibie Centrum Kształcenia Praktycznego w Grudziądzu odbędzie się finał XV edycji konkursu wiedzy o prawie pracy, zasadach i przepisach BHP dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, w tym oczywiście – budowlanych. Dnia 28 kwietnia przedstawiciele Inspektoratu zwiedzą natomiast teren wspomnianej budowy w Toruniu z grupą 25 uczniów z Chełmna biorących udział w programie edukacyjnym „Kultura Bezpieczeństwa”.

W tegoroczny przebieg Tygodnia Bezpieczeństwa wpisze się również upamiętnienie osób, które zginęły wskutek wypadku przy pracy  lub zapadły na choroby zawodowe.

 Dnia 28 kwietnia w ponad 70 krajach na całym świecie, w tym w Polsce, obchodzony jest bowiem Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych. Z tej okazji przedstawiciele Okręgowego Inspektoratu Pracy w Bydgoszczy, w obecności zaproszonych przedstawicieli wojewódzkich struktur związków zawodowych oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych o godzinie 12.00 złożą wieniec pod tablicą upamiętniającą ofiary wypadków przy obelisku przed byłym Zachemem w Bydgoszczy.


Podobne wpisy

Powiązane treści