Bydgoszcz
-0C
Słonecznie
79% wilgotność
Wiatr: 7km/h SW
H -0 • L -1
1C
Sob
0C
Nd
-1C
Pon
-2C
Wt
-1C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIObowiązek wykupu obligacji [RADCA w PIĄTEK]
06.12.2019 | 11:43

Obowiązek wykupu obligacji [RADCA w PIĄTEK]

Na zdjęciu: Niewykupienie przez spółkę obligacji w przewidzianym terminie powoduje, że spółka opóźnia się ze spełnienia swojego zobowiązania wobec wierzycieli.

Fot. freeimages

 Słyszałeś zapewne o obligacjach Skarbu Państwa, ale czy wiesz, że obligacje mogą być emitowane również przez spółki?

Na wstępie należy się zastanowić, czym w ogóle jest obligacja. Obligacja jest papierem wartościowym emitowanym w serii, w którym emitent stwierdza, że jest dłużnikiem właściciela obligacji (obligitariusza) i zobowiązuje się wobec niego do spełnienia określonego świadczenia. Rozumie się przez to wypłatę w wyznaczonych terminach należnych odsetek oraz wykup obligacji po cenie nominalnej w terminie ich zapadalności.

Z chwilą upływu tego terminu, zobowiązanie dłużnika staje się wymagalne. Oznacza to, że po stronie wierzyciela powstało roszczenie o wykupienie przez pozwanego obligacji. Niewykupienie przez spółkę obligacji w przewidzianym terminie powoduje, że spółka opóźnia się ze spełnienia swojego zobowiązania wobec wierzycieli, tj. właścicieli obligacji. W takim przypadku spółka jest zobowiązana nie tylko do ich wykupu, ale co więcej, również do zapłaty odsetek za każdy dzień opóźnienia.

Istnieje jeszcze możliwość, w której obligatariusz może zdecydować się na nabycie obligacji w kolejnej emisji, wtedy można powiedzieć, że termin wykupu zostaje odroczony do upływu czasu terminu wykupu tych nowych obligacji,.

Brak wykupu przez emitenta uzasadnia stwierdzenie, iż bezpodstawnie uchyla się on od wykupu obligacji i zapłaty odsetek.

W takim przypadku przysługuje roszczenie o zapłatę skierowane do sądu powszechnego. Często przy emisji obligacji, emitent podpisuje oświadczenie o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 kpc na rzecz każdorazowego posiadacza obligacji w formie aktu notarialnego. Przed skierowaniem sprawy do sądu należy ustalić, czy takie oświadczenie zostało złożone w konkretnej sprawie, gdyż w przypadku istnienia takiego oświadczenia, droga do odzyskania pieniędzy jest znacznie prostsza.


POTRZEBUJESZ PORADY PRAWNEJ? Napisz na prawnik@metropoliabydgoska.pl! Wybrane sprawy omówimy.


Przemysław PIĄTEK
radca prawny
—————————–
» tel. 792 262 264
»  www.radcapiatek.pl

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści