Bydgoszcz
8C
Niebo głównie zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 3km/h N
H 9 • L 7
15C
Nd
15C
Pon
4C
Wt
8C
Sr
7C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIObraz życia bydgoszczan
02.12.2015 | 13:46

Obraz życia bydgoszczan

Statystyka nie musi być nieciekawa. Ta pokazuje, jakimi jesteśmy...

Na zdjęciu: Urząd Miasta Bydgoszczy, a w nim Urząd Stanu Cywilego. Tam zostaje po nas sporo śladów...

Fot. Stanisław Gazda

Niby zwyczajne urzędowe dane, otrzymane dzięki uprzejmości Violetty Mieszkuć-Mieszkowskiej, zastępcy kierownika USC w Bydgoszczy, ale gdy się na chwilę nad nimi zastanowić – wyłania się z nich obraz życia bydgoszczan…

Od stycznia do listopada 2015 roku było nas więcej o 6557 obywateli (urodzenia). Przeważają chłopcy (54%) nad dziewczętami (46%). Od roku na topie są: Zuzanny, Maje, Antki, Jakubowie, Leny, Julie i Zofie. Ale ostatnio wraca moda na: Szymonów, Filipów, Mikołajów, Alicje i Amelie.

W kończącym się 2015 roku odeszło 4250 mieszkańców (zgony). A zatem więcej się nas rodzi niż umiera. Najwięcej zmarło osób po 70 roku życia, choć niedawno pożegnaliśmy najstarszą, liczącą sobie 106 lat bydgoszczankę.

W związki małżeńskie wstąpiło 1745 osób. 19 małżeństw zawartych zostało poza USC, w tym 11 ze względu na stan zdrowia lub pozbawienia wolności, a 8 na wniosek nupturientów. Jednym z ciekawszych miejsc obranych przez nowożeńców, było Muzeum Archeologiczne, na które Państwo Młodzi zdecydowali się ze względów sentymentalnych – tam się poznali podczas Nocy Muzeów.

Byli też tacy, którzy się rozwodzili. W 2015 roku rozpadły się aż 772 małżeństwa. Z tego powodu odnotowano 104 powroty do nazwiska po rozwodzie. Chęć zupełnej zmiany nazwiska, z bardzo różnych powodów, zgłosiły 273 osoby. Przyjmowanie przez mężczyzn nazwiska żony, przed laty było zjawiskiem praktycznie niespotykanym, jednak w ostatnich latach zdarza się to coraz częściej.


Powiązane treści