Bydgoszcz
14C
Opady
72% wilgotność
Wiatr: 5km/h SSE
H 14 • L 13
13C
Wt
16C
Sr
15C
Czw
15C
Pt
16C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPorady i ciekawostkiOC i AC – ile powinny kosztować?
04.10.2018 | 10:17

OC i AC – ile powinny kosztować?

Na zdjęciu:

Fot.

Ile powinny kosztować ubezpieczenia OC i AC? Na to pytanie nie da się odpowiedzieć w jednym zdaniu – konieczna jest analiza wielu czynników i okoliczności, które wpływają na wysokość składki. Rozwijamy tę kwestię w artykule, do którego lektury zapraszamy.

OC

Zacznijmy od OC, czyli ubezpieczenia obowiązkowego, które trzeba wykupić dla każdego samochodu. Nie liczy się stan techniczny, wartość, przebieg, rok produkcji czy intensywność użytkowania auta – jeśli tylko jest ono zarejestrowane, musi być objęte ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej. W przeciwnym razie właściciel zostaje obciążony wysokimi opłatami karnymi przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. OC jest więc stałym wydatkiem każdego, kto posiada własne auto, który trzeba ponosić co 12 miesięcy, bo po takim czasie wygasa ważność polisy. Pytanie jednak, ile ona powinna kosztować?

Od razu należy zaznaczyć, że nie ma czegoś takiego jak jedna cena OC dla wszystkich kierowców. W przeciwieństwie do większości produktów i usług dostępnych na rynku nie da się z góry określić, ile zapłacisz za ubezpieczenie komunikacyjne od odpowiedzialności cywilnej. Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie OC na kalkulator-oc-ac.auto.pl, a poznasz ceny w wielu towarzystwach jednocześnie. To tak samo, jakbyś udał się do agenta ubezpieczeniowego, z tym że dzięki internetowej porównywarce nie musisz nawet wychodzić z domu!

Choć bez indywidualnej kalkulacji nie można określić ceny OC, mniej więcej wiadomo, które grupy kierowców płacą najwięcej za polisę, bo nawet 2000-3000 zł, w przeciwieństwie do tych kierowców, którzy uzyskują składkę na poziomie 500-800 zł. Otóż najdroższe OC jest przewidziane przede wszystkim dla osób bez historii ubezpieczeniowej oraz dla tych, którzy mają wiele szkód na koncie w ciągu ostatnich kilku lat. Brak historii ubezpieczeniowej oznacza bowiem brak zniżek, podobnie zresztą jak duża liczba szkód, która skutkuje podwyższeniem składki. Z kolei najmniej za OC płacą głównie kierowcy, którzy od co najmniej kilku wykupują ubezpieczenie na swoje nazwisko i nie tracą uzyskanych w ten sposób zniżek poprzez szkodową jazdę.

AC

Podczas gdy OC jest obowiązkowe, AC nie trzeba wykupywać, choć zdecydowanie warto to zrobić, ponieważ działa ono wówczas, gdy OC nie ma zastosowania. Oto przykładowe sytuacje, w których jedynie autocasco gwarantuje wypłatę odszkodowania:

  • zniszczenie auta przez drzewo, które spadło na maskę w wyniku wichury,
  • liczne wgniecenia w karoserii po opadach gradu,
  • rozbita przednia część auta po zderzeniu z sarną,
  • wybicie szyb i przebicie opon przez wandali wracających z meczu,
  • kradzież samochodu.

Jak widać, wymienione powyżej sytuacje mogą się zdarzyć każdemu, choć oczywiście nikomu tego nie życzymy. Pamiętaj jednak, że AC nie jest wymagane do tego, żeby otrzymać samochód zastępczy po kolizji, stłuczce czy wypadku spowodowanym przez innego kierowcę. Jeśli natomiast chcesz mieć pewność, że nawet zdarzenia losowe nie odbiorą Ci możliwości uzyskania odszkodowania, musisz wykupić polisę AC. Ile za nią zapłacisz?

W odróżnieniu od OC wysokość składki na autocasco zależy w dużej mierze od zakresu i warunków ubezpieczenia. Mianowicie im szersza ochrona gwarantowana przez polisę, tym ona droższa. Innym, równie istotnym czynnikiem wpływającym na cenę AC jest wartość i rok produkcji auta – najwięcej kosztuje autocasco dla drogiego i starego samochodu. Wszystko to sprawia, że cena AC może zaczynać się już od kilkuset zł i osiągać wartość nawet 2000-3000 zł w zależności zakresu ubezpieczenia, kierowcy i pojazdu.


Podobne wpisy

Powiązane treści