Bydgoszcz
5C
Niebo częściowo zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 5km/h WSW
H 6 • L 5
9C
Sob
11C
Nd
20C
Pon
21C
Wt
21C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczBiznesOC na raty – lepsze czy gorsze?
01.08.2018 | 09:37

OC na raty – lepsze czy gorsze?

Na zdjęciu:

Fot. nadesłane

Musisz wykupić polisę, ale wysokość obowiązkowego ubezpieczenia OC jest przerażająca? Ubezpieczyciele wychodzą naprzeciw oczekiwaniom, oferując polisy na raty. Sprawdź, czy takie rozwiązanie jest korzystne.Musisz wykupić polisę, ale wysokość obowiązkowego ubezpieczenia OC jest przerażająca? Ubezpieczyciele wychodzą naprzeciw oczekiwaniom, oferując polisy na raty. Sprawdź, czy takie rozwiązanie jest korzystne.

Jak wynika z kalkulatora składek ubezpieczeniowych Rankomat, średnia cena obowiązkowego ubezpieczenia OC wynosi 1000 zł. Jednak mieszkańcy takich miast jak Gdańsk, Warszawa czy Wrocław, muszą liczyć się ze znacznie większymi kwotami. W przypadku, gdy obowiązkowa polisa stanowi zbyt duży wydatek, rozwiązaniem wydaje się być OC na raty.

OC na raty – jak to działa?Zasada działania OC na raty jest prosta – składki nie trzeba płacić jednorazowo, lecz można zobowiązanie rozłożyć na kilka równych rat. Chociaż większość ubezpieczycieli dopuszcza płatność w dwóch ratach (co pół roku), niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe idą o krok dalej. Dają możliwość rozłożenia składki na raty kwartalne czy nawet miesięczne.

Taka opcja wydaje się być niezwykle korzystna, jednak… wiąże się to z dodatkowymi opłatami. Oznacza to, że składka opłacana jednorazowo jest niższa w porównaniu ze składką półroczną czy kwartalną.

Przykład 1. Załóżmy, że kupujesz ubezpieczenie OC w AXA Direct. Składka jednorazowa wynosi 1955 zł. Rozkładając płatność na dwie raty, wysokość raty wyniesie 1086 zł (w sumie 2172 zł). Rozkładając płatność na kwartały, wysokość raty wyniesie 624,50 zł (całkowita kwota do zapłaty to 2498 zł).

Przykład 2. Załóżmy, że ubezpieczenie OC wykupujesz w Link4. Składka wynosi 3352 zł przy płatności jednorazowej. Rozkładając składkę na dwie raty, wysokość raty wyniesie 1927 zł (całkowita kwota to 3854 zł). W przypadku płatności kwartalnych, wysokość raty wyniesie 1089 zł (całkowita suma ubezpieczenia to 4356 zł).

OC na raty – kiedy się na nie zdecydować?
Chociaż OC na raty jest zwykle droższym rozwiązaniem, można wskazać kilka przypadków, kiedy warto zdecydować się na taką opcję.

Niezależnie od tego czy kupujesz polisę OC dla BMW, Audi czy innej marki samochodu, ubezpieczenie na raty będzie korzystne wówczas, gdy:

  • w najbliższym czasie planujesz sprzedaż auta
  • nie chcesz, aby polisa była nadmiernym obciążeniem budżetu.

Pamiętaj przy tym, aby zawsze porównywać dostępne oferty. Dzięki temu możesz zaoszczędzić co najmniej kilkaset złotych – tyle średnio wynosi różnica między najdroższą a najtańszą ofertą.


Podobne wpisy

Powiązane treści