Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

„Ocalić od zapomnienia”. Żużlowa Polonia chce uchronić grób byłego zawodnika

Dodano: 07.01.2023 | 12:15

Na zdjęciu: Franciszek Szrubkowski był jednym z pierwszych zawodników żużlowej Polonii.

Fot. grafika zawodnika: Jarosław Gamszej / źródło grafiki: Abramczyk Polonia Bydgoszcz, materiały prasowe

Żużlowa Abramczyk Polonia oraz Stowarzyszenie „Bohaterowie Czarnego Gryfa” podjęli inicjatywę, aby uchronić przed likwidacją grób Franciszka Szrubkowskiego – jednego z pierwszych żużlowców bydgoskiego klubu.

3 stycznia minęła 32 rocznica śmierci Franciszka Szrubkowskiego (zmarł 3.01.1991 roku). W karierze zawodniczej był wychowankiem Klubu Motocyklowego Związku Strzeleckiego, a po zakończeniu II wojny światowej trafił do utworzonej sekcji motocyklowej na Polonii, a karierę – jak opisuje WP SportoweFakty – skończył w 1951 roku. Brał także udział we wspomnianej już II wojnie światowej, gdzie w walce o Berlin w kwietniu 1945 r., stracił oko i zakładał na nie czarną przepaskę. Miał także pseudonim „jeździec śmierci”. –  Podobno dorabiał też jeżdżąc w tzw. „beczce śmierci”. To specjalne konstrukcje z pionowymi ścianami, w których motocykliści jeździli wokół, nawet na wysokości kilku metrów nad ziemi. Była to duża atrakcja w PRL-u, pamiętał, że takie pokazy odbywały się w Bydgoszczy, w miejscu, gdzie stoi dzisiaj Opera Nova. Więc może i stąd wziął się przydomek Szrubkowskiego – mówi, cytowany przez serwis Bydgoszcz Informuje Jarosław Gamszej ze stowarzyszenia Bohaterowie Czarnego Gryfa.

To właśnie stowarzyszenie oraz żużlowa Abramczyk Polonia poinformowały na początku roku o podjęciu inicjatywy, aby uchronić przed likwidacją grób Szrubkowskiego (obok jego grobu pochowana jest także jego żona Henryka). – Jak się okazuje, najbliższa rodzina „Jeźdźca śmierci od wielu lat nie żyje, a od kilkunastu nie jest uregulowana opłata za grób – informuje bydgoski klub w mediach społecznościowych. Jak dodano, po działaniach stowarzyszenia i klubu, decyzję o likwidacji grobów wstrzymano. Jak informuje klub ze Sportowej 2, to jedynie jeden z pierwszych etapów działania. – W planach mamy uhonorowanie naszego żużlowca okolicznościową tablicą na poziomej części pomnika – przekazano w komunikacie i doprecyzowano, że dwaj miłośnicy motoryzacji i sportu żużlowego: Zbigniew Krzysztofiak i Maciej Derengowski już wykonali prace, w których odrestaurowali pionową część pomnika.
Abramczyk Polonia jednocześnie informuje o specjalnej licytacji, która prowadzona jest na profilu klubu na Facebooku. Wystawiono na nią kevlar, w jakim w sezonie 2021 jeździł Adrian Gała oraz okolicznościowy plastron Polonii z numerem jedenastym i nazwiskiem Sama Ermolenki. – Cały dochód przeznaczony zostanie na przygotowanie tablicy i dalszą renowację pomnika – zapowiedziano. Klub precyzuje, że zarówno kevlar, jak i plastron licytowane są osobno, a licytacja trwa do poniedziałku, 16 stycznia do godziny 11:59.
0 0 votes
Article Rating
Szymon Fiałkowski
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Stary dziad
Stary dziad
1 rok temu

Plastron Sama Ermolenko ?
Tego co zbierał pieniądze od zawodników jeżdżących w GP, aby bandzior Craig Boyce, miał za co zapłacić karę za uderzenie Tomka Golloba ?
Jeśli Sam Ermolenko pojawi się w Bydgoszczy to należy oderwać mu łeb i narzygać w miejsce gdzie inni mają mózg.
To jest kalifornijskie ścierwo i tyle w temacie.