[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Od 14 lat odnawiane są zabytki w całym województwie. Wszystko dzięki Marszałkowskiemu programowi ochrony zabytków [ZDJĘCIA]

Dodano: 14.08.2022 | 15:00

Na zdjęciu: Od 14 lat realizowany jest program ochrony zabytków w województwie kujawsko-pomorskim.

Fot. Tomasz Czachorowski

Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego od 14 lat odnawiane są zabytki. Wyremontowano już ponad 2 tys. obiektów.

W 2022 roku odnowiono 197 zabytków na terenie całego województwa. Przeznaczono na ten cel prawie 17 mln zł. Wśród zrewitalizowanych w tym roku budynków znalazły się m.in.:

  • Zamek Bierzgłowski (renowacja elewacji ceglanej i kamiennej na wieży bramnej)
  • kościół główny pw. Matki Bożej Królowej Polski we Włókach (prace konserwatorskie i restauratorskie przy nastawie ołtarza)
  • kościół pw. św. Andrzeja Boboli w Sicienku (remont konserwatorski elewacji)
  • kościół pw. św. Mikołaja Biskupa w Papowie Toruńskim (remont dachu)

 – Efekty naszego wieloletniego i unikalnego w skali kraju programu ochrony zabytków widać w całym regionie. Należy podkreślić zaangażowanie właścicieli i zarządców zabytkowych obiektów, którzy na co dzień troszczą się o nie, chronią przed zniszczeniem i zabiegają o dotacje. Potrzeby są wciąż duże, dlatego będziemy nadal konsekwentnie wspierać prace w zabytkach-  mówi marszałek Piotr Całbecki.

Odnawiane są obiekty, takie jak kościoły, kompleksy pałacowo-dworskie, kamienice i zabytkowe gmachy instytucji, które są wpisane do rejestru zabytków. Unia Europejska zauważyła aktywność Urzędu Marszałkowskiego w dziedzinie ochrony zabytków i przyznała województwu kujawsko-pomorskiemu wyróżnienie Europa Nostra.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments