Bydgoszcz
9C
Słonecznie
61% wilgotność
Wiatr: 4km/h SSW
H 9 • L 9
8C
Pt
10C
Sob
15C
Nd
20C
Pon
22C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIOd dziś można jeździć bez dowodu rejestracyjnego. Co z pozostałymi dokumentami?
wyszyńskiego bydgoszcz
01.10.2018 | 14:18

Od dziś można jeździć bez dowodu rejestracyjnego. Co z pozostałymi dokumentami?

Na zdjęciu: zdj. ilustracyjne

Fot. Stanisław Gazda

Od poniedziałku, 1 października kierowcy nie mają obowiązku posiadania podczas jazdy dowodu rejestracyjnego i polisy OC. Warto jednak wiedzieć, że zmiany w przepisach nie oznaczają, że dowód i polisa będą w ogóle zbędne.

Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC to efekt przygotowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym i podpisania przez ministra cyfryzacji odpowiedniego komunikatu w tej sprawie.

Brak obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC nie oznacza braku kontroli ważności polisy OC czy dowodu rejestracyjnego. Dane pojazdu i informacje o zawartej polisie gromadzone są w CEPiK-u (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców). Podczas kontroli uprawnione służby (np. Policja, straż miejska, czy Inspekcja Transportu Drogowego) sprawdzą dane w Centralnej Ewidencji Pojazdów. MetropoliaBydgoska.PL radzi, aby w razie potrzeby mieć na smartfonie zdjęcie polisy i dowodu.

Dowód rejestracyjny nadal pozostaje obowiązującym dokumentem niezbędnym przy załatwianiu formalności m.in. w Stacjach Kontroli Pojazdów, przy sprzedaży auta lub wyjeździe zagranicznym. Właściciele pojazdów wciąż podlegają obowiązkowi ubezpieczenia OC, a kierowcy nadal muszą mieć przy sobie prawo jazdy. Po wejściu w życie nowych przepisów służby mogą zapytać kierującego pojazdem, kto aktualnie przechowuje dowód rejestracyjny (wystarczy wiedzieć, że dokument w tej chwili znajduje się np. w siedzibie firmy, w domu itp.).

Obowiązek posiadania dowodu rejestracyjnego i odpowiedniego ubezpieczenia jest koniecznie w wypadku prowadzenia pojazdu, który został zarejestrowany poza Polską.

Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego wiąże się również ze zmianą dotyczącą zatrzymywania i zwrotu tego dokumentu. Do tej pory dowód rejestracyjny był zatrzymywany fizycznie. Od 1 października 2018 r. w przypadku, gdy pojazd nie spełnia wymagań ochrony środowiska, zagraża bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego – uprawnione służby odnotują zatrzymanie dokumentu w systemie informatycznym. Informacja o zatrzymaniu zostanie przekazana do Centralnej Ewidencji Pojazdów, a kierujący otrzyma – podobnie jak dotychczas – pokwitowanie. Zwrot dokumentu będzie mógł odnotować zarówno organ (np. urząd miasta), który go wydał, jak i dowolna jednostka w ramach podmiotu, który go zatrzymał.


Powiązane treści