Bydgoszcz
14C
Niebo częściowo zachmurzone
58% wilgotność
Wiatr: 2km/h E
H 16 • L 13
16C
Pon
10C
Wt
13C
Sr
4C
Czw
8C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIOd kiedy działa ubezpieczenie na życie?
21.10.2017 | 15:26

Od kiedy działa ubezpieczenie na życie?

Na zdjęciu: Czy ubezpieczony już od pierwszego dnia ubezpieczenia jest chroniony i może ubiegać się o wypłatę odszkodowania? Wyjaśniamy.

Fot. mat. prasowe

Wykupując ubezpieczenie na życie, większość osób liczy na uzyskanie wsparcia finansowego w razie nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Warto więc zadać sobie pytanie: od kiedy i na jakich warunkach polisa zaczyna obowiązywać? Czy ubezpieczony już od pierwszego dnia ubezpieczenia jest chroniony i może ubiegać się o wypłatę odszkodowania? Wyjaśniamy.

Szacuje się, że ponad 80 proc. Polaków decyduje się na wykupienie indywidualnego ubezpieczenia na życie. To krok w dobrą stronę, ale część osób w ogóle nie ma świadomości, na jakich zasadach taka polisa działa. Wielu ubezpieczonych jest przekonanych, że polisa działa już w dniu podpisania umowy, a nie zawsze tak jest.

Ochrona ubezpieczeniowa a popisanie umowy

Podpisanie umowy ubezpieczeniowej wcale nie oznacza, że ubezpieczony od razu zostaje objęty ochroną. Zawsze jest tak, że okres obowiązywania polisy rozpoczyna się w momencie opłacenia składki w wyznaczonym przez ubezpieczyciela terminie. Spóźnienie z wpłatą może zatem skutkować rozwiązaniem umowy.

Warto jednak mieć świadomość, że od tej reguły są pewne wyjątki. Często zdarza się, że ubezpieczenie zaczyna działać nie w momencie podpisania umowy czy po opłaceniu składki. Niekiedy ubezpieczony zostaje objęty ochroną np. w pierwszym dniu miesiąca następującego po miesiącu, w którym została podpisana umowa lub opłacona składka.

Pamiętaj o okresie karencji

Chociaż ubezpieczenie na życie zwykle zaczyna działać w momencie podpisania umowy ubezpieczeniowej lub od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym doszło do podpisania umowy, najczęściej wypłata odszkodowania nie jest możliwa od razu. Musi upłynąć tzw. okres karencji. Jest to minimalny czas, który musi upłynąć od momentu wykupienia polisy na życie.

Przykład 1. Załóżmy, że ubezpieczenie na życie obejmuje wypłatę świadczenia za urodzenie dziecka. Polisa posiada jednak okres karencji wynoszący 12 miesięcy. Jako że kobieta wykupiła polisę 20.października 2015 roku, a poród nastąpił 14 października 2017 roku, otrzyma świadczenie.

Przykład 2.Załóżmy, że ubezpieczenie na życie obejmuje wypłatę odszkodowania w razie pobytu w szpitalu. Okres karencji wynosi 5 miesięcy, a ubezpieczony wykupił polisę 25 czerwca 2017 roku. Do szpitala trafił 10 września 2017 roku, dlatego ubezpieczyciel odmówił wypłaty świadczenia.

Jak kupić dobre ubezpieczenie na życie?

Wybierając ubezpieczenie na życie, musisz wziąć pod uwagę kilka aspektów. Istotną rolę odgrywa suma ubezpieczenia, zakres ochrony oraz wyłączenia. Ważny jest także okres karencji – może być on różny u różnych ubezpieczycieli.

Mając taką wiedzę, możesz wybrać najtańsze ubezpieczenie życiowe na Rankomat.pl – szybko, łatwo i bez wychodzenia z domu.


Podobne wpisy

Powiązane treści