Bydgoszcz
1C
Niebo częściowo zachmurzone
77% wilgotność
Wiatr: 8km/h W
H 1 • L -0
1C
Sob
0C
Nd
-1C
Pon
-2C
Wt
-1C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIOd nowego roku wojewoda przejmuje obowiązki marszałka. Świadczeniami rodzinnymi i wychowawczymi zajmie się delegatura UW w Toruniu
17.11.2017 | 11:26

Od nowego roku wojewoda przejmuje obowiązki marszałka. Świadczeniami rodzinnymi i wychowawczymi zajmie się delegatura UW w Toruniu

Na zdjęciu: Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy.

Fot. Archiwum.

Do zadań wojewodów w zakresie świadczeń rodzinnych i świadczenia wychowawczego należeć będzie:

Pełnienie funkcji instytucji właściwej w związku z udziałem Rzeczypospolitej Polskiej w koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego w przypadku przemieszczania się osób w granicach Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Konfederacji Szwajcarskiej; wydawanie decyzji w sprawach świadczeń rodzinnych i świadczenia wychowawczego realizowanych w związku z koordynacją systemów zabezpieczenia społecznego.

Dla mieszkańców województwa Kujawsko-Pomorskiego oznacza to, iż od 1 stycznia 2018 r. sprawy w powyższym zakresie będą realizowane w Delegaturze Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Toruniu przy ul. Stanisława Moniuszki 15-21.

– Dlaczego właśnie tam, a nie w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy, dokąd każdemu jest łatwiej i wygodniej dotrzeć? – z tym pytaniem zwróciliśmy się do rzecznika prasowego wojewody Adriana Móla.

Za lokalizacją ROPS w Toruniu przemawiało kilka czynników. Najważniejszym z nich był brak możliwości lokalowych w budynkach Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy. Równie ważnym dla kierownictwa urzędu wojewódzkiego było przejęcie wykwalifikowanych pracowników, którzy do tej pory pracowali w Toruniu. Przeniesienie ROPS do Bydgoszczy wiązałby się z rezygnacją wielu z nich. Nie oznacza to jednak, że klienci będą zobowiązani  składać tam osobiście swoje wnioski. Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej dokumenty powinny być składane u właściwych realizatorów świadczeń rodzinnych na terenie gminy zamieszkania.

Powyższe zmiany nastąpią w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 7 lipca 2017 r., o zmianie niektórych ustaw związanych z systemami wsparcia rodzin (Dz.U. z 2017 r. poz. 14280. Zadania marszałków województw w zakresie pełnienia funkcji instytucji właściwej w związku z udziałem Rzeczypospolitej Polskiej w koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego w przypadku przemieszczania się osób w granicach Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego  przejmą z dniem 1 stycznia 2018 r. wojewodowie.


Powiązane treści