Bydgoszcz
18C
Opady
59% wilgotność
Wiatr: 4km/h W
H 18 • L 16
17C
Czw
13C
Pt
8C
Sob
11C
Nd
12C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaREGIONNa sygnaleOd nowego roku zmiany w kontroli drogowej. Większe prawa dla policji
08.11.2019 | 12:41

Od nowego roku zmiany w kontroli drogowej. Większe prawa dla policji

Na zdjęciu: Policja drogowa.

Fot. Szymon Fiałkowski

Od 1 stycznia 2020 roku w życie wejdą nowe przepisy dotyczące kontroli drogowej. Według nich, policja może ją przeprowadzić w dowolnym miejscu, nawet łamiąc zasady ruchu drogowego. Funkcjonariusz będzie mógł też zajrzeć do wnętrza pojazdu, by sprawdzić stan licznika.

W czwartek, 7 listopada Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji wprowadził nowe rozporządzenie w sprawie kontroli ruchu drogowego. Według nowych przepisów, dopuszcza się postój pojazdu policyjnego w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego. Oznacza to, że kontrole drogowe będą mogły być przeprowadzane niemalże w dowolnym miejscu – nawet jeśli funkcjonariusze złamią w ten sposób obowiązujące przepisy. Dotyczy to zarówno oznakowanych, jak i nieoznakowanych radiowozów.

Jak uzasadnia policja, mundurowy nie może być traktowany jako typowy uczestnik ruchu drogowego, ponieważ wykonuje zadania w zakresie dbania o bezpieczeństwo na drogach. – Modyfikacja tych przepisów przyda się osobom, którym przeszkadza widok radiowozu stojącego w miejscu zabronionym – czytamy w komunikacie Komendy Głównej Policji.

Nowelizacja rozporządzenia wzbudziła wiele doniesień medialnych, dotyczących kwestii otrzymania mandatu za niedostosowanie się do poleceń funkcjonariusza przeprowadzającego kontrolę. Mówiły one o tym, że w wypadku, gdy kierowca nie będzie trzymał rąk na kierownicy, może on otrzymać mandat nawet do 500 złotych. Komenda Główna Policji wyjaśnia jednak, że przepis o konieczności dostosowania się do poleceń obowiązuje od lat i nie jest żadną nowością – zmienił jedynie swoje miejsce w rozporządzeniu.

Rozporządzenie rozszerza natomiast katalog możliwości wpuszczenia kierowcy kontrolowanego pojazdu do radiowozu. Policjant będzie mógł to zrobić, jeśli np. kierowca zadeklaruje chęć zapłaty mandatu za pomocą karty płatniczej. Zmianie ulegają też zasady przeprowadzania tzw. szybkich testów trzeźwości – policjant w mundurze nie będzie musiał legitymować się każdemu kierowcy.

Ważną zmianą, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2020 roku jest konieczność umożliwienia funkcjonariuszowi sprawdzenia stanu licznika. – W praktyce oznacza to konieczność umożliwienia zajrzenia do wnętrza samochodu. Co więcej, będzie to obligatoryjny element towarzyszący każdej interwencji. Wyjątek będą stanowiły akcje typu trzeźwy poranek – dodaje KGP. Policja podkreśla jednak, że w przypadku pojazdów holowanych lub przewożonych na lawetach to mundurowy zdecyduje, czy kontrolować stan licznika.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments