Bydgoszcz
22C
Niebo częściowo zachmurzone
83% wilgotność
Wiatr: 5km/h N
H 22 • L 22
22C
Sr
21C
Czw
23C
Pt
26C
Sob
23C
Nd
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIOd siedemdziesięciu dwóch lat Bydgoszcz cieszy się darem wolności [ZDJĘCIA]
rocznica wyzwolenia Bydgoszczy
24.01.2017 | 12:22

Od siedemdziesięciu dwóch lat Bydgoszcz cieszy się darem wolności [ZDJĘCIA]

Pod pomnikiem upamiętniającym m.in. żołnierzy polskich poległych w walkach o wyzwolenie Bydgoszczy, złożono wieńce i kwiaty.

Na zdjęciu: Wyraz wdzięczności bydgoszczan za okupiony najwyższą ofiarą dar wolności.

Fot. Stanisław Gazda

24 stycznia 1945 roku dla naszego miasta zakończył się wojenny koszmar. Po latach cierpień doznanych ze strony okupanta, bydgoszczanie odzyskali pokój i rozpoczęli naprawę wojennych zniszczeń. Uroczystości 72. rocznicy wyzwolenia Bydgoszczy spod okupacji hitlerowskiej odbyły się pod pomnikiem upamiętniającym Żołnierzy Wojska Polskiego, poległych w 1939 roku oraz żołnierzy polskich poległych w walkach o wyzwolenie Bydgoszczy, spoczywających na cmentarzu parafii pw. Św. Józefa Rzemieślnika.

W imieniu Prezydenta Rafała Bruskiego głos zabrał i kwiaty pod pomnikiem na kwaterze żołnierzy polskich i nieznanych Polaków złożył  Zastępca Prezydenta Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz. Dziękując szczególnie młodzieży oraz kombatantom za obecność na uroczystości, powiedział m.in.: „Pamięć o wszystkich niewinnych ofiarach hitleryzmu, w szczególności zaś tych, którzy zginęli walcząc za nasze wyzwolenie, zobowiązuje, by ta wolna Bydgoszcz piękniała i rozwijała się ku zadowoleniu nas wszystkich”.

Jan Szopiński, w imieniu mieszkańców Bydgoszczy pokłonił się w szczególności kombatantom, którzy przyszli na dzisiejszą uroczystość.

Wspólną modlitwę w intencji ofiar i wyzwolicieli poprowadził ks. Bogusław Konieczka. Delegacje władz wojewódzkich i samorządowych, miejskich, stowarzyszeń i organizacji, kombatantów oraz szkół –  złożyły wiązanki i wieńce  – wyraz wdzięczności bydgoszczan za okupiony najwyższą ofiarą dar wolności.

Powiązane treści