Bydgoszcz
6C
Mgła
100% wilgotność
Wiatr: 1km/h NW
H 8 • L 4
17C
Czw
15C
Pt
13C
Sob
13C
Nd
20C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIOddali hołd wyzwolicielom [ZDJĘCIA]
73.rocznica wyzwolenia Bydgoszczy_SG (2)
24.01.2018 | 14:29

Oddali hołd wyzwolicielom [ZDJĘCIA]

Na zdjęciu: Uroczystości upamietniające 73.rocznicę wyzwolenia Bydgoszczy spod hitlerowskiej okupacji.

Fot. Stanisław Gazda

Na cmentarzu parafii pw. św. Józefa Rzemieślnika przy ul. Toruńskiej miały miejsce uroczystości upamiętniające wyzwolenie Bydgoszczy spod okupacji hitlerowskiej.

Wspominano 24 dzień stycznia 1945 roku, w którym także dla naszego miasta zakończył się koszmar II wojny światowej. Po latach okrutnego ucisku i cierpień, doznanych ze strony faszystowskich Niemiec, bydgoszczanie odzyskali wolność i rozpoczęli naprawę wojennych zniszczeń.

Przed monumentem upamiętniającym spoczywających na tym cmentarzu żołnierzy Wojska Polskiego poległych w 1939 roku; żołnierzy polskich poległych w walkach o wyzwolenie Bydgoszczy w styczniu 1945, oraz nieznanych Polaków rozstrzelanych przez hitlerowców we wrześniu 1939 r., zgromadzili się: delegacje władz wojewódzkich i samorządowych, miejskich, służb mundurowych, stowarzyszeń i organizacji, weteranów, kombatantów i szkół.

Odśpiewany został wspólnie hymn państwowy. Następnie głos zabrał prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski:

Każda wojna jest złem. II wojnę światową wywołał chory umysł Adolfa Hitlera. Inne wojny to efekt złej dyplomacji, braku rozmów i porozumień.(…)Niestety, choć wojna była dla nas zwycięska, to po niej przez długie lata nie mogliśmy się czuć wolnym narodem – byliśmy państwem zależnym od wschodniego mocarstwa, gdzie zapadały decyzje dotyczące naszego kraju. Ci, których prochy spoczywają na tym cmentarzu i na wielu innych podobnych temu miejscach w kraju i na świecie – nie są temu winni. Oni bardzo pragnęli wolnej Polski, aż do przelanej krwi, utraty życia. Stąd wielki nasz moralny obowiązek tu być i Im za to wszystko podziękować… – powiedział gospodarz miasta.

Modlitewną pamięcią tych którzy na frontach II wojny światowej oddali życie za Ojczyznę otoczył proboszcz parafii ks. Bogusław Konieczka, po czym uczestnicy uroczystości złożyli pod pomnikiem wiązanki i wieńce. Były one wyrazem wdzięczności bydgoszczan za okupiony najwyższą ofiarą dar wolności.


Powiązane treści