Bydgoszcz
8C
100% wilgotność
Wiatr: 2km/h NNW
H 10 • L 7
16C
Czw
16C
Pt
16C
Sob
10C
Nd
8C
Pon
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeOdkrycia na Bernardyńskiej. Archeolodzy badają pozostałości dawnego kościoła
24-05-2019 ruch na rondzie Bernardyńskim - stan na 11-45 - Traffic - SF
25.06.2019 | 10:23

Odkrycia na Bernardyńskiej. Archeolodzy badają pozostałości dawnego kościoła

Na zdjęciu: Ulica Bernardyńska jest przebudowywana w ramach rozbudowy ulicy Kujawskiej.

Fot. SF

Urząd miasta informuje, że przy okazji przebudowy ulicy Bernardyńskiej natrafiono na odkrycia archeologiczne.

Znaleziska w rejonie ronda Bernardyńskiego nie są żadną niespodzianką – od początku inwestycji zakładano natrafienie na pozostałości zabudowań dawnego kościoła św. Idziego, który powstał najprawdopodobniej w połowie XIII wieku. Jego fundamenty spoczywają częściowo pod ul. Bernardyńską.

Kościół św. Idziego był jednonawową, bezwieżową, murowaną budowlą z wydzielonym prezbiterium, zakrystią i kruchtą. Reprezentował architekturę gotycką. Miał 27 metrów długości i 10 metrów szerokości. Przed zbudowaniem kościoła farnego pełnił funkcję najważniejszego obiektu sakralnego. W XIX wieku przekształcono go na magazyn. W 1879, w związku z decyzją o budowie ulicy Bernardyńskiej, budowlę rozebrano.

Obecnie archeolodzy badają pozostałości kościoła św. Idziego, a także terenu przyległego do kościoła cmentarza. Wykopano już pierwsze szczątki ludzkie, które zostaną zbadane i ponownie pochowane na innej nekropolii. Warto dodać, że prace przy uzbrojeniu podziemnym w rejonie fundamentów kościoła i przyległego cmentarza będą odbywały się metodami bezwykopowymi, by ograniczyć ingerencję w znalezisko.

Prace przy ulicy Bernardyńskiej odbywają się w ramach budowy linii tramwajowej na ulicy Kujawskiej. Inwestycja zakłada całkowitą przebudowę ronda Bernardyńskiego wraz z jego podwyższeniem oraz przebudowę ronda Kujawskiego, które zostanie obniżone. Ulica Kujawska poza trasą tramwajową zyska też drugą jezdnię.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści