Bydgoszcz
-1C
92% wilgotność
Wiatr: 1km/h N
H 0 • L -2
2C
Czw
5C
Pt
3C
Sob
1C
Nd
1C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczFotorelacjeOdnowiona ścieżka dla niewidomych w Myślęcinku otwarta [ZDJĘCIA]
20.10.2020 | 09:38

Odnowiona ścieżka dla niewidomych w Myślęcinku otwarta [ZDJĘCIA]

Zdjęcia: Klaudia Karczmarek

W ubiegłym tygodniu oddano do użytku zmodernizowaną ścieżkę dla osób niewidomych i niedowidzących w myślęcińskim Ogrodzie Botanicznym.

Ścieżka dydaktyczna dla osób niewidomych i niedowidzących powstała w Myślęcinku w 1999 roku.  Zasadzono ponad 100 roślin w gruncie i ponad 50 w donicach. Na 300-metrowej poręczy zamontowano metalowe tabliczki wykorzystujące alfabet Braille’a. W tym roku przyszedł czas, by wprowadzić nowe tablice zarówno dla osób niewidomych, jak i widzących, a także wprowadzono nowe gatunki. Łącznie znajduje się tam teraz 170 roślin – 105 z nich rośnie bezpośrednio w ziemi, a pozostałe – zielne, karłowe i sezonowe –  ustawione są na stołach.


Piękno Myślęcinka jesienią – ZOBACZ ZDJĘCIA


Ich dobór oparto na szczególnych kryteriach, pośród których najważniejsze to: wysoka odporność na dotyk z wykluczeniem roślin parzących, niebezpiecznie kłujących, silnie trujących, wyróżnianie się pokrojem, kształtem i powierzchnią liści, owoców, charakterystycznym zapachem. Odwiedzający będą mogli poznać takie gatunki jak m.in. kasztanowiec zwyczajny, tulipanowiec amerykański, kokornak wielkolistny czy cytryniec chiński. Część z ekspozycji ustawiana będzie sezonowo, m.in. palma kokosowa, cyprys wiecznie zielony czy cytrusy – informuje Sandra Tyczyno, rzecznik Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku.

Wzbogaceniem zmodernizowanej ścieżki są też pojemniki z nasionami, szyszkami, owocami, korą i gałązkami. Trasa prowadzona jest łukami na płaskim, trawiastym terenie. Ścieżkę można zwiedzać bezpłatnie wyłącznie po zarezerwowaniu terminu z dwudniowym wyprzedzeniem. LPKiW podkreśla, że tablice zamontowane na ścieżce zostały wyprodukowane dzięki wielkiemu sercu pracowników firmy PORR, którzy zasponsorowali je po kradzieży poprzednich wiosną tego roku.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści