Bydgoszcz
10C
Słonecznie
79% wilgotność
Wiatr: 6km/h SW
H 11 • L 9
15C
Czw
12C
Pt
11C
Sob
13C
Nd
14C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczFotorelacjeOdnowiona ścieżka dla niewidomych w Myślęcinku otwarta [ZDJĘCIA]
20.10.2020 | 09:38

Odnowiona ścieżka dla niewidomych w Myślęcinku otwarta [ZDJĘCIA]

Zdjęcia: Klaudia Karczmarek

W ubiegłym tygodniu oddano do użytku zmodernizowaną ścieżkę dla osób niewidomych i niedowidzących w myślęcińskim Ogrodzie Botanicznym.

Ścieżka dydaktyczna dla osób niewidomych i niedowidzących powstała w Myślęcinku w 1999 roku.  Zasadzono ponad 100 roślin w gruncie i ponad 50 w donicach. Na 300-metrowej poręczy zamontowano metalowe tabliczki wykorzystujące alfabet Braille’a. W tym roku przyszedł czas, by wprowadzić nowe tablice zarówno dla osób niewidomych, jak i widzących, a także wprowadzono nowe gatunki. Łącznie znajduje się tam teraz 170 roślin – 105 z nich rośnie bezpośrednio w ziemi, a pozostałe – zielne, karłowe i sezonowe –  ustawione są na stołach.


Piękno Myślęcinka jesienią – ZOBACZ ZDJĘCIA


Ich dobór oparto na szczególnych kryteriach, pośród których najważniejsze to: wysoka odporność na dotyk z wykluczeniem roślin parzących, niebezpiecznie kłujących, silnie trujących, wyróżnianie się pokrojem, kształtem i powierzchnią liści, owoców, charakterystycznym zapachem. Odwiedzający będą mogli poznać takie gatunki jak m.in. kasztanowiec zwyczajny, tulipanowiec amerykański, kokornak wielkolistny czy cytryniec chiński. Część z ekspozycji ustawiana będzie sezonowo, m.in. palma kokosowa, cyprys wiecznie zielony czy cytrusy – informuje Sandra Tyczyno, rzecznik Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku.

Wzbogaceniem zmodernizowanej ścieżki są też pojemniki z nasionami, szyszkami, owocami, korą i gałązkami. Trasa prowadzona jest łukami na płaskim, trawiastym terenie. Ścieżkę można zwiedzać bezpłatnie wyłącznie po zarezerwowaniu terminu z dwudniowym wyprzedzeniem. LPKiW podkreśla, że tablice zamontowane na ścieżce zostały wyprodukowane dzięki wielkiemu sercu pracowników firmy PORR, którzy zasponsorowali je po kradzieży poprzednich wiosną tego roku.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści