Bydgoszcz
15C
Słonecznie
71% wilgotność
Wiatr: 8km/h WSW
H 16 • L 14
16C
Pt
15C
Sob
14C
Nd
12C
Pon
14C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoOdnowiono kamienicę przy Gdańskiej. Kiedyś była symbolem przemysłu [ZDJĘCIA]
Kamienica - Gdańska 9 - SF (6)
17.07.2019 | 04:30

Odnowiono kamienicę przy Gdańskiej. Kiedyś była symbolem przemysłu [ZDJĘCIA]

Na zdjęciu: Kamienica przy ul. Gdańskiej 9 jest kolejną, która została odnowiona.

Fot. Szymon Fiałkowski

Po trwających kilka miesięcy pracach, odnowiona została kolejna bydgoska kamienica – tym razem ta zlokalizowana przy ul. Gdańskiej 9.

Kamienica powstała w drugiej połowie XIX wieku i wybudowano ją w stylu eklektycznym. To kolejny z obiektów zachodniej pierzei, który został odnowiony. Wcześniej przeprowadzono prace związane z budynkiem przy Gdańskiej 5, który przystosowano do potrzeb centrum wspierania wolontariatu i organizacji pozarządowych.

Budynek przy Gdańskiej 9 od południa liczy cztery kondygnacje, jedną mniej od północy. Obiekt jest ozdobiony poprzez umieszczone w niszach na wysokości pierwszego piętra rzeźby. Symbolizują one postacie kobiece, symbolicznie obrazujące handel i przemysł. W przeszłości mieścił się tam sklep i magazyny należące do rodziny Kreskich, a także pomieszczenia były zajmowane na magazyny czy zakład fotograficzny.

Obecnie, w oficynie mieści się również Rejon Obsługi Mieszkańców nr 3 ADM. Ponadto znajdują się tam również dwie księgarnie oraz salon optyczny.

W przeciągu ostatnich miesięcy, obiekt przeszedł gruntowne prace konserwatorskie. Te skupiły się na zmianach elewacji budynku. Całkowity koszt wykonania tej inwestycji przekroczył kwotę 200 tysięcy złotych.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści