Bydgoszcz
17C
Słonecznie
45% wilgotność
Wiatr: 7km/h SSE
H 17 • L 17
21C
Pon
21C
Wt
19C
Sr
16C
Czw
17C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczNa sygnaleOdroczono sprawę ogromnego wyłudzenia z placówki medycznej. Pojawiły się nowe wnioski dowodowe
29.08.2018 | 11:27

Odroczono sprawę ogromnego wyłudzenia z placówki medycznej. Pojawiły się nowe wnioski dowodowe

Sąd rozpatrywać będzie sprawę w połowie września.

Na zdjęciu: Na pierwszej rozprawie obecna była tylko jedna z dwóch oskarżonych - Elżbieta G.

Fot. Szymon Fiałkowski

Do połowy września została odroczona sprawa dwóch kobiet, które wyłudziły pieniądze ze żnińskiego Pałuckiego Centrum Medycznego.

Przypomnijmy, że kobiety na pierwszej rozprawie nie doszły do porozumienia z przedstawicielem placówki. Zarówno Renata G., jak i Elżbieta G. tak w toku prowadzonego śledztwa, jak i przed sądem przyznały się do wyłudzenia z Pałuckiego Centrum Medycznego kwoty blisko siedmiu milionów złotych.

Zaplanowana na dzisiaj druga rozprawa w tej sprawie została w ostatniej chwili zdjęta z sądowej wokandy. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, pojawiły się nowe wnioski dowodowe, ale jakie – tego nie ujawniono. Kobiety w toku śledztwa zaproponowały dla siebie wymiar kary: była księgowa placówki Renata G. chciała kary trzech lat więzienia i grzywny w wysokości 25 tysięcy złotych, zaś Elżbieta G. proponowała karę roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata i 10 tys. zł grzywny. Na to nie chciał się zgodzić pełnomocnik szpitala. On złożył wniosek o kary – odpowiednio – 8 lat więzienia dla Renaty G. i 4 lat dla Elżbiety G. oraz spłaty zagarniętej kwoty.

Przypomnijmy, że Elżbieta G. na swoje konto przelała kwotę blisko 5 mln zł, zaś Renata G. – pozostałą część pieniędzy. W tej chwili szpital został pozbawiony możliwości jakichkolwiek podwyżek – tłumaczy pełnomocnik szpitala mec. Jacek Onoszkowicz-Jacyna i przedstawia wyliczenia: – Kwoty wyłudzone (1,7 mln) to jest 26 letnia pensja pielęgniarek, a za 5,3 mln zł można przez 25 lat prowadzić specjalistyczny gabinet lekarski. Te kwoty praktycznie zniknęły. Kara i grzywna zaproponowana nie jest adekwatna do popełnionego czynu – podkreśla. Jak mówi, cała sprawa wzburzyła mieszkańców Żnina, jak i środowisko medyczne w tym mieście. Dodaje, że placówka była kontrolowana. – Kontrolę przeprowadzali niezależni audytorzy. Proces zatwierdzenia wszystkich wypłat odbywał się w formie elektronicznej. Była wprowadzona nakładka, która pokazywała, że na ekranie był wyświetlony inny beneficjent kwoty, a środki trafiały na inne konta. Miesięcznie zmienianych było blisko 350 rekordów, a bank tego nie zmieniał – zaznacza.

Z naszych ustaleń wynika, że sąd wyznaczył już nowy termin rozprawy na środę, 12 września.


Powiązane treści