Bydgoszcz
1C
Niebo częściowo zachmurzone
92% wilgotność
Wiatr: 2km/h WSW
H 3 • L 1
3C
Nd
4C
Pon
6C
Wt
2C
Sr
4C
Czw
Przed świętami nie stój w korku! Śledź na bieżąco nasz serwis TRAFFIC na portalu MetropoliaBydgoska.PL oraz na Facebooku i Twitterze.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIOgrody i plaże na dachach. Czy Bydgoszcz pójdzie śladem Rzeszowa?
dachy (Copy)
05.08.2016 | 11:26

Ogrody i plaże na dachach. Czy Bydgoszcz pójdzie śladem Rzeszowa?

Czy rzeszowski pomysł na zagospodarowanie dachów przyjąłby się w Bydgoszczy?

Na zdjęciu: Miejskie tereny zielone na...dachach.

Fot. Urząd Miasta Rzeszowa

Rzeszów stawia na zieleń na dachach. Jest tam już kilka budynków, w których wykorzystano takie rozwiązanie. W kolejce czekają następne. A może Bydgoszcz „kupi” ten pomysł?

Coraz większa liczba dachów rzeszowskich budynków jest zagospodarowywana. Powstają na nich ogrody, a nawet… plaże. Ogrody na dachach stają się w mieście coraz bardziej atrakcyjne, na tyle, że Urząd Miasta Rzeszowa postanowił pochwalić się nimi w całej Polsce.

Miejskie tereny zielone w Rzeszowie powstały m. in. na dachu mieszkań należących do kompleksu SkyRes Developres w samym centrum miasta. Podobne rozwiązanie zostało zastosowane w Apartamentach Zamkowych Hartbex.

Rzeszowski Ratusz twierdzi, że ogrody na dachach mają niebagatelny wpływ na polepszenie mikroklimatu – wydziela się tlen i następuje redukcja dwutlenku węgla. Zieleń na dachach obiektów położonych w centrum miasta oczyszcza powietrze z pyłów, kurzu i spalin. Dzięki roślinom rosnącym na dachach zmniejsza się ilość wody opadowej odprowadzanej do kanalizacji. Zatrzymana woda paruje po pewnym czasie z powrotem do atmosfery, co wpływa na zwiększenie wilgotności powietrza. Dachy, na których znajdują się ogrody, skutecznie redukują hałas w budynku. Są też dobrą izolacją termiczną – zimą zatrzymują ciepło, co przynosi oszczędności energii, a latem chronią przed nagrzewaniem.

W Rzeszowie nie tylko ogrody na dachach reklamują miasto. Centrum Handlowe Plaza poszło jeszcze dalej i na szóstym piętrze obiektu stworzyło Plażę na Dachu. Wysypano tam piasek, ustawiono palmy i leżaki. Goście mogą korzystać z boiska do siatkówki plażowej. Organizowane są koncerty oraz transmisje wydarzeń.

A co na to bydgoszczanie i bydgoski magistrat?


Podobne wpisy

Powiązane treści