Bydgoszcz
14C
Niebo częściowo zachmurzone
88% wilgotność
Wiatr: 2km/h WSW
H 14 • L 13
10C
Sob
14C
Nd
9C
Pon
12C
Wt
13C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoOjciec bydgoskiej onkologii patronem ronda. Ufundowana zostanie specjalna tablica
17.05.2021 | 09:22

Ojciec bydgoskiej onkologii patronem ronda. Ufundowana zostanie specjalna tablica

Na zdjęciu: Dr Jacek Śniegocki był wieloletnim dyrektorem bydgoskich szpitali.

Fot. archiwum

Dr Jacek Śniegocki będzie patronem ronda znajdującego się nieopodal Centrum Onkologii. W poniedziałek (17 maja) o godz. 10 odbędzie się uroczystość nadania rondu imienia. Zięć patrona, Karol Pawlak, ufunduje także specjalną tablicę.

Dr Jacek Śniegocki urodził 5 września 1928 roku w Łomży. W czasie II wojny światowej walczył w powstaniu warszawskim – był żołnierzem Szarych Szeregów na Żoliborzu. Dyplom lekarski uzyskał w 1952 r. i od razu rozpoczął pracę w szpitalu w Bydgoszczy. W 1963 r. uczestniczył w powstaniu pierwszego w województwie oddziału onkologicznego przy szpitalu im. Jurasza, zbudowanego dzięki Fundacji Sue Ryder z gotowych elementów dostarczonych z Wielkiej Brytanii. W tym samym czasie w suterenie szpitala powstał oddział rentgenoterapii, a dwa piętra wyżej chirurgia onkologiczna, której dr Śniegocki był ordynatorem. W latach 70. udało mu się sprowadzić do Bydgoszczy bombę kobaltową i aparat do brachyterapii. W latach 80. doprowadził do powstania Centrum Onkologii, którego w latach 1986-1991 był pierwszym dyrektorem.

Zmarł 21 listopada 2018 r. w Bydgoszczy. Został pochowany na cmentarzu na bydgoskich Bielawkach. Pomnik nagrobny stanowi kamień wykopany przy budowie Centrum Onkologii.

W poniedziałek (17 maja) o godz. 10 odbędzie się uroczystość nadania rondu u zbiegu ulic Romanowskiej i Matki Teresy z Kalkuty imienia dr. Jacka Śniegockiego. Karol Pawlak, zięć patrona ronda, ufunduje tablicę, na której znajdzie się tekst: „Jacek Śniegocki – ojciec bydgoskiej onkologii”.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści