Bydgoszcz
14C
Słonecznie
51% wilgotność
Wiatr: 5km/h ENE
H 15 • L 13
15C
Sob
15C
Nd
14C
Pon
14C
Wt
16C
Sr
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaOlszewski: Czy wojewoda unika płacenia podatków? Bogdanowicz odpowiada i pokazuje przelewy
Paweł Olszewski Bydgoszcz
08.01.2019 | 10:13

Olszewski: Czy wojewoda unika płacenia podatków? Bogdanowicz odpowiada i pokazuje przelewy

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Paweł Olszewski, były wiceminister infrastruktury, a obecnie poseł Platformy Obywatelskiej.

Fot. Sebastian Torzewski / archiwum

Poseł Platformy Obywatelskiej Paweł Olszewski zwrócił się w poniedziałek do premiera Mateusza Morawieckiego, aby ten zbadał, czy Mikołaj Bogdanowicz unika płacenia podatku od wynajmu mieszkania. Twierdzi, że poinformował go o tym jeden z mieszkańców Kruszwicy. – Panu posłowi radzę dokładniej sprawdzać niepotwierdzone informacje – ripostuje wojewoda, prezentując potwierdzenia przelewów do inowrocławskiego urzędu skarbowego.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Dlaczego na pokładach samolotów LOT nie ma filmów patriotycznych? Łukasz Schreiber odpowiada Bartoszowi Kownackiemu

W przesłanej także do mediów interwencji poselskiej Olszewski twierdzi, że właśnie w poniedziałek na jego biurko trafił list od mieszkańca Kruszwicy. Miał on sugerować, że „wojewoda Bogdanowicz od wielu lat wynajmuje posiadane przez siebie własnościowe mieszkanie i nie zgłosił tego faktu w urzędzie skarbowym, a co za tym idzie – nie odprowadza należnego podatku”. Jak dodaje Olszewski, sprawa jest „bardzo prosta do zweryfikowania, ponieważ czynsz najmu płatny jest przelewem na konto bankowe”. Poseł PO domaga się od premiera Morawieckiego weryfikacji tych informacji. A w przypadku ich potwierdzenia – usunięcia Bogdanowicza ze stanowiska wojewody, które ten piastuje od ponad trzech lat.

Jak udało nam się ustalić, Bogdanowicz rzeczywiście posiada dwie nieruchomości. Dom, w którym mieszka, a także niespełna 50-metrowe mieszkanie, które jest przedmiotem zainteresowania Olszewskiego. Tyle że już w poniedziałek wieczorem wojewoda oficjalnie odpierał zarzuty parlamentarzysty opozycji. „W związku z nieprawdziwymi informacjami i pomówieniami posła Pawła Olszewskiego informuję, że mieszkanie, które posiadam wynajmuję w sposób legalny. Odprowadzam podatek w formie zryczałtowanej” – napisał w oświadczeniu Bogdanowicz.

Jako dowód polityk PiS załączył dwa „przykładowe potwierdzenia przelewów”. Jeden pochodzi z 2016, drugi – z 2018 roku. Wynika z nich, że mieszkający w Kruszwicy Bogdanowicz wpłaca na konto inowrocławskiego urzędu skarbowego miesięcznie kwotę 60 złotych. Przypomnijmy, że zgodnie z prawem podatek od wynajmu nieruchomości rozliczany według ryczałtu to 8,5 procent przychodu z tego tytułu (w przypadku kwot do 100 tys. zł) oraz 12,5% (powyżej progu 100 tys. zł).

Jaki przychód uzyskuje z tytułu najmu Bogdanowicz – można prosto obliczyć. Albo sięgnąć do oświadczenia majątkowego wojewody, który wpisuje kwoty za najem systematycznie od lat. Tak było chociażby w 2015 roku, gdy pełnił jeszcze funkcję zastępcy burmistrza Kruszwicy czy w oświadczeniu za rok 2017 (już jako wojewoda). Rocznie na jego konto trafia z tego tytułu kwota 8400 złotych. 8,5 procent z niej daje miesięcznie 59,50 zł, ale prawo nakazuje zaokrąglać kwotę podatku. Stąd odprowadzany ryczałt w wysokości 60 złotych.

Wojewoda Bogdanowicz w dokumentujących rozliczenia z fiskusem przelewach nie ustrzegł się jednak błędu. W przypadku przelewu z grudnia 2016 roku można mówić jeszcze o nadgorliwości – sygnatura podatku (16M12) wskazuje, że 11 grudnia 2016 roku zapłacił już grudniowy podatek (czas na jego odprowadzenie miał aż do 31 stycznia 2017 r.). W przypadku drugiego przelewu błąd jest już oczywisty – 13 marca 2018 roku przelew opatrzył sygnaturą 18M12, która wskazuje, że jest to podatek za grudzień ubiegłego roku (18 to skrót roku, M – oznaczenie, że podatek odprowadzony jest za miesiąc, a następujący po nim numer to oznaczenie tego miesiąca, w tym wypadku – właśnie grudnia).

Pod facebookowym wpisem Mikołaja Bogdanowicza, który zachęcał Olszewskiego do „dokładniejszego sprawdzania niepotwierdzonych informacji”, pojawiły się liczne krytyczne głosy pod adresem posła PO. Odpowiedział na nie sam zainteresowany, zwracając się do wojewody. „Jako poseł RP, otrzymawszy pismo od mieszkańca o potencjalnych nieprawidłowościach, jestem prawem zobowiązany, aby to wyjaśnić. Nie powinno to pana dziwić” – napisał Paweł Olszewski.


Powiązane treści