Opalanie i związane z nim problemy skórne. Jak radzić sobie z wysuszeniem, podrażnieniem i przebarwieniami?
Dodano: 19.09.2023 | 17:56Na zdjęciu: Podstawą w profilaktyce problemów skórnych, wywołanych przez ekspozycję na promieniowanie UV, jest stosowanie odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej.
Fot. nadesłane
Proces opalania się ma spore grono entuzjastów, chociaż świadomość na temat przewagi jego konsekwencji nad potencjalnymi korzyściami z roku na rok rośnie. Mimo wszystko dla niektórych osób leżenie na słońcu wciąż jest relaksującym sposobem na poprawę swojego samopoczucia. Warto jednak uświadomić sobie, że opalenizna nie jest oznaką zdrowia, a reakcją obronną skóry na działanie promieniowania słonecznego. Wraz z nią pojawiają się nieprzyjemne problemy: wysuszenie, podrażnienie i przebarwienia skóry. Jak sobie z nimi radzić?
Jaki wpływ na skórę ma promieniowanie UV?
Opalanie jest procesem, który charakteryzuje się reakcją skóry na promieniowanie ultrafioletowe (UV) – zarówno naturalne (słoneczne), jak i sztuczne (w solariach). W trakcie i po ekspozycji na promieniowanie skóra wydziela melaninę – pigment, który odpowiada za odcień skóry. Jego podstawowym zadaniem jest ochrona skóry. Wobec tego opaleniznę można uznać za wynik mechanizmu obronnego skóry. Jednakże długotrwałe narażenie na promieniowanie UV może prowadzić do nieprzyjemnych następstw. Mowa tu m.in. o przesuszeniu skóry, powstawaniu przebarwień, zmarszczek czy też podrażnień. Warto też wspomnieć o zwiększonym ryzyku rozwoju nowotworów skóry.
Jak zapobiegać problemom skórnym po opalaniu?
Podstawą w profilaktyce problemów skórnych, wywołanych przez ekspozycję na promieniowanie UV, jest stosowanie odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej. Należy używać kremów z filtrem UV – od SPF 30 (Sun Protection Factor) lub wyższej, które oferują szerokie spektrum ochrony: zarówno przed promieniowaniem UVA, UVB, jak i światłem niebieskim (HEV). Rekomendujemy używanie produktów wysokiej jakości, najlepiej renomowanych firm kosmetycznych takich, jak np. Avene. Niezwykle ważne jest to, by nałożyć krem z filtrem UV na wszystkie narażone na słońce części ciała co najmniej 15 minut przed wyjściem na zewnątrz. Aplikację należy powtarzać do 2 godziny lub częściej (np. po pływaniu czy przy intensywnym poceniu się).
Chcąc zapobiegać negatywnym konsekwencjom ekspozycji na słońce, należy unikać szczytowych godzin nasłonecznienia (zwykle przypada ono na 10:00 do 16:00), nosić odzież ochronną z przewiewnych materiałów (np. lnu czy bawełny), kapelusze z szerokim rondem, a także okulary przeciwsłoneczne.
Jak poradzić sobie z następstwami opalania?
Chcąc poradzić sobie z przykrymi konsekwencjami opalania się, warto zapoznać się ze specyfiką poszczególnych problemów. Jednym z najczęstszych jest przesuszenie skóry, które wymaga intensywnego nawilżenia i regeneracji płaszcza hydrolipidowego skóry. Warto w tym celu wykorzystać produkty stworzone specjalnie do potrzeb skóry po opalaniu. W ich składzie zwykle możemy znaleźć: aloes, kwas hialuronowy, ceramidy czy glicerynę.
Innym, równie częstym, problemem skórnym po ekspozycji na promieniowanie UV są podrażnienia, którym nierzadko towarzyszy dyskomfort i zaczerwienienia. Mogą złagodzić je kosmetyki o działaniu kojącym (np. na bazie wody termalnej). Należy jednak unikać preparatów z alkoholem, gdyż te mogą przesuszyć skórę. Następstwem opalania się mogą być także oparzenia słoneczne, które są jedną z najpoważniejszych konsekwencji nadmiernej i nieodpowiedzialnej ekspozycji na promieniowanie UV. Wymagają one natychmiastowego działania – można stosować na nie zimne okłady, wodę termalną lub specjalny balsam po opalaniu. W przypadku poważnych oparzeń słonecznych należy skonsultować się z lekarzem.
Wysuszenie skóry, podrażnienia i oparzenia słoneczne to krótkoterminowe skutki opalania się. Z kolei długoterminowe to np. przebarwienia, które są znacznie trudniejsze do zwalczenia. W ich przypadku trzeba sięgnąć po bardziej specjalistyczne produkty – kosmetyki z witaminą C, kwasem azelainowym bądź retinolem. Jednak należy pamiętać, że takie działania można podjąć jedynie po uprzedniej konsultacji z lekarzem bądź kosmetologiem. Niekiedy jednak konieczna może być konsultacja z dermatologiem, który może zaproponować nieco bardziej zaawansowane metody leczenia, np. peelingi chemiczne czy laseroterapię. Niemniej jednak warto pamiętać, że kluczowe jest zapobieganie występowaniu powyższych problemów. Najważniejszym elementem tej profilaktyki jest stosowanie filtrów UV przez cały rok, niezależnie od pory roku i panujących warunków atmosferycznych.