Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

IV krąg Opery Nova. Ogłoszono przetarg na rozbudowę gmachu i budowę parkingu

Dodano: 08.06.2022 | 21:02

Na zdjęciu: Rozbudowa opery potrwa 2,5 roku.

Fot. Błażej Bembnista

Opera Nova zostanie rozbudowana o IV krąg i podziemny garaż. W środę bydgoski ratusz poinformował o ogłoszeniu przetargu na realizację inwestycji.

7 czerwca 2022 roku Urząd Miasta Bydgoszczy podpisał umowę z Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego zakładającą finansowe wsparcie rozbudowy. Miasto zobowiązało się do pokrycia połowy kosztów, a drugą część zapewnią władze województwa. W Wieloletniej Prognozie Finansowej ratusz zapisał 46 mln zł na ten cel.

Ogłoszony został już także przetarg na rozbudowę gmachu. Zadanie zostało podzielone na dwie, niezależne części. Pierwszy etap projektu dotyczy budowy IV kręgu, który funkcjonalnie, użytkowo i technologicznie ma być połączony z główną częścią budynku. Drugim etapem jest utworzenie podziemnego dwupoziomowego garażu z miejskim placem w jego górnej części. Po wyborze wykonawcy prace budowlane zajmą około 2,5 roku.

To jedna z najważniejszych bydgoskich inwestycji. Dlatego od początku wspieramy ją między innymi finansowo. Rozbudowany gmach ma szansę stać się w jeszcze większym stopniu miejscem prezentacji nie tylko dzieł muzycznych na najwyższym poziomie. Inwestycja przyczyni się poza tym do rozwoju działalności festiwalowej, a także działalności wystawienniczej. Projekt pozytywnie wpłynie też na większą rozpoznawalność Opery Nova w kraju i za granicą. Podziemny parking wpisuje się w nasze działania związane z rewitalizacją całego Salonu Bydgoszczy – mówi Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.

IV krąg Opery Nova ma mieć powierzchnię 5730 m2 i pomieści między innymi:

  • salę prób scenicznych z wielofunkcyjnym rozwiązaniem widowni, sceny, orkiestronu, zapadni i innych elementów związanych z technologią sali; maksymalna liczba widzów- 485 osób
  • przestrzeń wielofunkcyjną stanowiącą poszerzenie foyer budynku Głównego Opery
  • przestrzeń wystawienniczą i innych działań artystycznych
  • salę kinową o bardzo wysokich parametrach obrazu i dźwięku; maksymalna liczba widzów- 205 osób
  • powierzchnie dopełniające o funkcji gastronomicznej, technicznej i zaplecza

Garaż będzie dostępny dla budynku głównego, dla IV kręgu, a także będzie mógł działać niezależnie. Zapewni 228 miejsc postojowych dla pojazdów. Wjazd będzie znajdował się od ul. Karmelickiej.

Opera Nova jest jednym z symboli Bydgoszczy. Jej budowę rozpoczęto w 1973 roku, a zakończono w 2006. Pierwotne trzy kręgi zastały zaprojektowane przez dr, inż. arch. Andrzeja Prusiewicza i prof. dr. arch. Józefa Chmiela. Znajdują się w nich sala kameralna na 189 miejsc, wykorzystywana także jako sala kinowa przy projekcjach na dużym ekranie; duża sala o doskonałej akustyce, z amfiteatralną widownią na 803 miejsca, hol główny i przestronne foyer, na których często goszczą ekspozycje malarskie, rzeźbiarskie, fotograficzne; biura dyrekcji i administracji; sale prób zespołów artystycznych; garderoby i Centrum Kongresowe do obsługi sympozjów i konferencji.

Milena Wyrąbkiewicz
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
jan
jan
11 miesięcy temu

To już trwa pięćdziesiąt lat może by z tej okazji jakieś święto ogłosić.