Bydgoszcz
10C
Niebo głównie zachmurzone
76% wilgotność
Wiatr: 4km/h S
H 11 • L 9
10C
Sr
16C
Czw
15C
Pt
12C
Sob
10C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBIZNESOperacje finansowe w Internecie – zasady bezpieczeństwa
zaplo_operacje-finansowe-w-internecie-zasady-bezpieczenstwa1
04.09.2018 | 13:20

Operacje finansowe w Internecie – zasady bezpieczeństwa

Na zdjęciu:

Fot.

Nowe technologie znacznie ułatwiają wszystkim życie. Niestety, wraz z ich rozwojem, powstały kolejne zagrożenia. Hakerzy mogą przysparzać nam kłopotów, dlatego prezentujemy kilka porad, jak tego uniknąć.

Z tekstu dowiesz się:

 • jak działają cyberprzestępcy,
 • jak uchronić się przed kradzieżą danych,
 • jakie witryny można uznać za potencjalnie niebezpieczne.

Zagrożenia płynące z wykonywania operacji finansowych przez internet

Jednym z największych zagrożeń i celem, jaki często stawiają sobie wirtualni przestępcy, jest wykradanie naszych danych, takich jak hasło i login do bankowości internetowej lub numer karty, dzięki któremu można robić zakupy w internecie.

Wyłudzanie tych informacji często połączone jest z podszywaniem się pod zaufane instytucje, używaniem spreparowanych, fałszywych stron internetowych, specjalnych programów i wirusów.

Takie praktyki fachowo nazywają się phishingiem. Arsenał, jakim dysponują oszuści, wciąż rośnie w siłę, dlatego warto wiedzieć, jak się zabezpieczyć przed kradzieżą danych i pieniędzy. Ofiarą nieuczciwych ludzi możemy paść na każdym kroku, bez względu na to, czy dokonujemy wirtualnej płatności kartą, czy bierzemy pożyczkę internetową.

Porady, które ochronią cię przed cyberprzestępczością

Aby uniknąć nieprzyjemności, warto przestrzegać kilku prostych zasad bezpieczeństwa.

 1. Po pierwsze, dbaj o prywatność swoich danych i pamiętaj, że bank, czy inna instytucja nie poprosi nas o twoje hasło czy login. Takie próby wyłudzeń warto zgłaszać.
 2. Po drugie, nie otwieraj podejrzanych maili, zwłaszcza jeśli mają jakieś załączniki. Najczęściej jest to oszustwo, a nadawca ma złe intencje i chce zainfekować nasz komputer wirusami, które np. mogą go zablokować oraz żądać od ciebie pieniędzy w zamian za odblokowanie.
 3. Zainstaluj oprogramowanie antywirusowe i regularnie aktualizuj bazę danych wirusów.
 4. Weryfikuj bezpieczeństwo plików, które pobierasz z sieci. Nigdy nie korzystaj z niesprawdzonych źródeł.
 5. Nie wysyłaj żadnych kluczowych danych drogą mailową (skan dowodu tożsamości, numery kart, loginy). Jak wspomnieliśmy, nawet jeżeli bank potrzebuje od ciebie informacji, nigdy nie prosi o podanie twojego hasła do logowania w panelu klienta.

Prewencja ponad wszystko

Bezpieczeństwo w sieci gwarantuje wiele typów oprogramowania. Oprócz antywirusów i antymalware instytucje finansowe stosują również połączenia szyfrowane. Co ważne, nie jest to tylko domena banków.

Jeśli np. interesuje cię pożyczka online od ZAPLO po wejściu na stronę firmy przy pasku adresu pojawia się kłódka oraz zielony napis „https” w miejsce zwykłego „http”.

Dlaczego tak się dzieje? Dzięki szyfrowanej wersji protokołu “http” zapobiega się m.in. przechwytywaniu przesyłanych danych, ale również to swego rodzaju gwarancja autentyczności źródła pochodzenia strony. Jakie są inne sposoby na zabezpieczenie się przed cyberprzestępcami?

Ważna wskazówka: Dobrze jest ustawić odpowiednie limity transakcji na rachunku, tak aby w razie ataku twój majątek nie ucierpiał w znaczącym stopniu. Upewnij się również, że w twoim banku jest możliwość szybkiego zastrzeżenia karty np. przez internet. Pomocna może być też opcja czasowego zablokowania karty.

Warto, w celu systematycznego monitorowania stanu swojego konta, przeglądać jego historię, by wyłapać ewentualne nieprawidłowości. Może się zdarzyć, że nawet nie zauważysz, gdy ktoś przechwyci twoje dane i zrobi zakupy na twój koszt.

Dodatkowo: Nigdy nie trzymaj również swoich haseł w plikach tekstowych ani na komputerze czy na telefonie.

Zachowaj odpowiednie środki ostrożności w sieci

Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego jeszcze przed skorzystaniem z usług finansowych przez internet powinieneś zachować środki ostrożności. Przygotuj się w odpowiedni sposób i miej kontrolę.

Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą danych?

 • Aby zmniejszyć ryzyko tego, że padniesz ofiarą oszustów, powinieneś unikać podejrzanych witryn internetowych czy pobierania niesprawdzonych programów z nieznanych nam źródeł.
 • Biorąc np. pożyczkę przez internet, korzystaj tylko z bezpiecznych i oficjalnych stron, które są szyfrowane.
 • Zawsze sprawdzaj pożyczkodawcę, u którego zamierzasz zaciągnąć dług. Pomoże w tym np. wybranie podmiotu z listy członków PZIP, czyli Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych, który ma surowe kryteria przyjmowania swoich członków.
 • Oprócz zachowania „higieny” na komputerze dobrze jest utrzymywać ją również na telefonie. Urządzenia mobilne są bardziej podatne na ataki hakerów, nieautoryzowane aplikacje mogą wykradać dużo więcej wrażliwych informacji niż ich odpowiedniki na PC.
 • Dobrym pomysłem może okazać się wykorzystanie starego komputera lub telefonu do naszej aktywności finansowej w sieci. Każdy na pewno ma stary sprzęt, który bez problemu poradzi sobie z obsługą stron internetowych i antywirusa.

*Przykład reprezentatywny dla pożyczki: Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) to 78,6%; całkowita kwota pożyczki (bez kredytowanych kosztów) 5 300 zł; zmienna stopa oprocentowania 10%, całkowity koszt pożyczki 6 156,72 zł (w tym: prowizja 5 300 zł, odsetki 856,72 zł); całkowita kwota do zapłaty 11 456,72 zł, płatna w 36 miesięcznych ratach (35 rat po 318,24 zł i ostatnia 36 rata: 318,32 zł). Kalkulacja na dzień 01.05.2018. Udzielenie pożyczki oraz przesunięcie terminu spłaty raty zależy od dokonania uprzedniej oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy. Opłata rejestracyjna (zwrotna): 1 gr.


Podobne wpisy

Powiązane treści