Optymalne rozstawienie towarów w magazynie przełoży się na lepsze wyniki całej firmy
Dodano: 21.05.2021 | 08:00Na zdjęciu: Układ produktów na magazynowych regałach decyduje także o długości ścieżek, jakie musi pokonać pracownik odpowiedzialny za zebranie produktów.
Fot. mat. autora
Przedsiębiorstwa zajmujące się szeroko pojmowanym handlem i dystrybucją mierzą się z wieloma wyzwaniami. Wraz z rozwojem biznesu zmienia się jego skala, co często oznacza konieczność zrewidowania wielu obowiązujących procedur. Zdarzają się również kompletnie nieprzewidywalne sytuacje, zmuszające dostosowanie się do kompletnie nowych okoliczności. W obu przypadkach, mogłoby się wydawać że skrajnie różnych, do zarządzania zmianą przyda się dedykowane oprogramowanie magazynowe.
Grupowanie produktów według ich popularności wśród odbiorców przynosi najwięcej korzyści
Na rynku rozwiązań IT dla centrum logistyki prawdziwą furorę robią ostatnio programy z modułami sztucznej inteligencji. Wnioski wyciągane przez algorytmy na podstawie analizy ogromnych ilości danych bywają naprawdę zaskakujące. Jedna z innowacji, na jaką zwracają uwagę eksperci z firmy Consafe Logistics, dotyczy sposobu składowania towarów. Najczęściej produkty rozstawia się według klucza kategorii – tak samo, jak w różnego rodzaju sklepach. Tymczasem AI podpowiada zupełnie inny system. Według wielu wyliczeń kompletacja przebiega zdecydowanie szybciej i efektywniej, kiedy o rozkładzie asortymentu na magazynie decyduje historia wydań. Chodzi o to, aby zgromadzić blisko siebie towary często zamawiane razem, cieszące się wśród konsumentów większą popularnością. Rzecz jasna Warehouse Management System musi działać przez pewien czas, aby AI mogła poznać specyfikę danego centrum dystrybucji.
Organizacja i zarządzanie zapasami przekładają się na szybkość kompletacji i wysyłki zamówień
Układ produktów na magazynowych regałach decyduje także o długości ścieżek, jakie musi pokonać pracownik odpowiedzialny za zebranie produktów. Nowoczesny WMS jest w stanie skrócić je nawet o 20-30%, co błyskawicznie przełoży się na czasy realizacji. A także mniejsze zużycie sprzętu magazynowego oraz pozostałych zasobów firmy. Im szybciej przebiega kompletacja, tym prędzej spakowane zamówienie będzie gotowe do wysyłki do klienta.
Skoro już o pakowaniu mowa, warto wspomnieć o funkcji inteligentnego obliczania pudełek. Można ją znaleźć w WMS-ach wyposażonych w SI, takich jak Astro stworzone i rozwijane przez Consafe Logistics. Pozwala ona na takie dobieranie kartonów i innych opakowań, które minimalizuje ilość pustych przestrzeni w paczce. Wysyłanie powietrza to dla firmy koszty, marnowanie bezcennej przestrzeni. Na stronie https://www.consafelogistics.com/pl/ znajduje się więcej szczegółowych informacji o tym i wielu innych modułach specjalistycznego oprogramowania magazynowego. Warto zwrócić szczególną uwagę na studia przypadków, prezentujące okoliczności wdrożeń systemu w rozmaitych branżach i obiektach.
- Klucz dynamometryczny – małe narzędzie, wielka precyzja - 25 kwietnia 2025
- Festiwal Smaków Food Trucków już w ten weekend! Jakich dań będzie można spróbować? [LISTA FOOD TRUCKÓW] - 25 kwietnia 2025
- Co czeka na nas w Bydgoszczy w maju? [LISTA WYDARZEŃ ADRIA ART] - 22 kwietnia 2025