Osielsko aktualizuje plany inwestycyjne. Co znajdziemy w projekcie prognozy finansowej do 2030 roku?
Dodano: 23.11.2019 | 10:56Na zdjęciu: W połowie listopada wójt Wojciech Sypniewski przedstawił projekt nowej prognozy finansowej dla gminy.
Fot. Szymon Fiałkowski
Gmina Osielsko przedstawiła projekt nowej wieloletniej prognozy finansowej. Plany Wojciecha Sypniewskiego sięgają 2030 roku.
Ustawa o finansach publicznych z 2009 roku zobowiązała samorządy do wieloletniego planowania finansowego. Rada gminy regularnie uchwala taki dokument – jego okres obowiązywania jest zgodny z czasem, na który zaciągnięto oraz planuje się zaciągnąć zobowiązania. Prognoza jest istotnym dokumentem dla mieszkańców gminy, ponieważ to w niej zawarto szereg planowanych inwestycji. Ich zapisanie w prognozie pozytywnie wpływa na szansę ich realizacji – gmina określa bowiem wstępne środki, jakie zamierza przeznaczyć na ten cel oraz planowy termin wykonania zadania.
W opublikowanym niedawno projekcie nowej WPF gminy umieszczono wiele planów inwestycyjnych na najbliższe lata. W 2020 roku Osielsko chce wybudować ścieżkę rowerową od granicy z gminą Dobrcz do istniejącej ścieżki rowerowej Żołędowo – Niemcz, ulice: Jana Pawła II, Mickiewicza, Leśnej w Osielsku, Sopockiej w Wilczu oraz zatokę autobusowej przy Bydgoskiej w Żołędowie. Na rok 2021 założono, że wykonana zostanie przebudowa ulic Jagodowej w Maksymilianowie, Olimpijczyków i Augustowskiej w Żołędowie, a także budowa drogi dla rowerów wzdłuż ulicy Jeździeckiej (inwestycja we współpracy z miastem Bydgoszcz) i ścieżki rowerowej w ciągu drogi wojewódzkiej 244 od skrzyżowania z drogą krajowa nr 25 do Bożenkowa.
W 2022 roku mają natomiast rozpocząć się prace nad ciągiem pieszo-rowerowym wzdłuż ulic Tuberozy, Bocznej i Topolowej w Osielsku, Rybinieckiej i Suwalskiej w Niwach, Polnej w Żołędowie, Kolonia w Jarużynie. Zaplanowano także kolejne etapy przebudowy ul. Sadowniczej w Żołędowie czy Koperkowej i Jeziorańskiej w Osielsku. W WPF przeczytamy także, że w 2023 roku planowana jest budowa ulicy Kochanowskiego w Niemczu oraz Orzechowej i Długiej w Osielsku. W dalszych latach przewiduje się m.in. realizację ulicy Zimowej w Maksymilianowie i Żołędowie.
Porównując jednak zapisy nowej prognozy z założeniami obecnie obowiązującego dokumentu można zauważyć, że wiele inwestycji drogowych zostało przesuniętych w czasie. Jako przykład można podać m.in. ciąg pieszo rowerowy wzdłuż Tuberozy (start prac obecnie planowany na 2021, a po aktualizacji WPF – na 2022 rok) czy ulicy Rybinieckiej (w obowiązującej WPF zakładano budowę w 2020, a w projekcie – także na 2022 rok).
Warto też dodać, że w przypadku wielu ulic w 2020 i 2021 roku przewiduje się uzyskanie decyzji zezwalającej na rozpoczęcie robót budowlanych. Wśród nich są m.in. Kwiatowa w Osielsku czy Matejki w Niemczu. Ze względu na narastające opóźnienia w projektowaniu i procedurze przetargowej podane daty nie muszą oznaczać początku inwestycji.
- Muzyka, śpiew, taniec i teatr. Nad Kanałem Bydgoskim będzie gwarno jak przed laty - 23 kwietnia 2025
- S10 Bydgoszcz – Toruń. Z tygodnia na tydzień dzieje się coraz więcej [ZDJĘCIA Z BUDOWY] - 23 kwietnia 2025
- W porę wykryć tętniaka. Bezpłatne badania w Koronowie - 23 kwietnia 2025