Bydgoszcz
3C
Opady
74% wilgotność
Wiatr: 6km/h SW
H 4 • L 3
6C
Nd
6C
Pon
6C
Wt
2C
Sr
1C
Czw
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaPowiat BydgoskiPolitykaOsielsko: Trudny budżet na 2019 rok jednogłośnie przyjęty
Osielsko_SG (9)
19.12.2018 | 13:39

Osielsko: Trudny budżet na 2019 rok jednogłośnie przyjęty

Na zdjęciu: Urząd Gminy Osielsko.

Fot. Stanisław Gazda

Rada gminy Osielsko przyjęła budżet gminy na 2019 rok. Zdaniem wójta, będzie on trudny, ale pozwoli zrealizować zadania planowane od kliku lat.

Projekt budżetu na najbliższe dwanaście miesięcy poznaliśmy 15 listopada. Tak jak pisaliśmy wcześniej, prognozowane dochody budżetu gminy wynoszą ponad 90 milionów złotych – mają być wyższe niż w 2018 roku, a planowane wydatki – 109,5 miliona złotych. Deficyt, wynoszący prawie 17 milionów złotych, ma zostać pokryty z kredytu. Projekt budżetu został pozytywnie zaopiniowany przez Regionalną Izbę Obrachunkową.

Podczas wtorkowej sesji wójt Wojciech Sypniewski podziękował radnym za prace nad projektem budżetu. – Budżet jest niewątpliwie trudny. Dochody budżetu na rok 2019 to ponad 90 milionów złotych, po stronie wydatków suma jest jeszcze większa, co zmusza nas do zatrudnienia audytora – powiedział wójt. Podkreślił jednak, że wydatki w 2019 roku są efektem realizacji postanowień zapisanych w wieloletniej prognozie finansowej.

W naszych dochodach głównym źródłem pieniędzy dla gminy Osielsko są dochody z podatków indywidualnych. Mogę powiedzieć z całą stanowczością, że prawie cała kwota – jest to około 40 milionów złotych – została przeznaczona na inwestycje – powiedział wójt. Sypniewski zaznaczył, że największą trudnością są rosnące koszty wykonania prac. Apelując o głosowanie za budżetem podkreślił, że jego realizacja pozwoli na rozpoczęcie procedury przetargowej już po Nowym Roku – tak, aby można było szybciej wyłonić wykonawców i wystartować z pilnymi inwestycjami, do których zaliczył przebudowę skrzyżowania z drogą krajową nr 5 czy budowę nowych dróg i kanalizacji.

Wójt powiedział też o wydatkach na komunikację międzygminną. – Uważam, że warto na to wydać pieniądze, warto tę komunikację rozwijać, bo naprawdę mieszkańcy z niej coraz bardziej korzystają – stwierdził Sypniewski. Wójt zapewnił, że po I kwartale 2019 roku władze gminy zamierzają wrócić do wniosków o środki na projekty, których realizacji domagali się radni, przedstawiciele sołectw i mieszkańcy na zebraniach wiejskich, a które nie zostały zapisane w budżecie.

W trakcie dyskusji na temat budżetu głos zabrał radny Andrzej Matusewicz z klubu radnych Sąsiedzi. – Zdecydowanie nie zgadzamy się ze stwierdzeniem, że budżet nie jest z gumy. Ta guma – gołym okiem widać – w jednych miejscach jest grubsza, w innych cieńsza. W trakcie dyskusji na komisjach pokazywaliśmy, że budżet nie uwzględnia wielu bieżących potrzeb. Doceniamy możliwości wnikliwiej dyskusji, choćby za sprawą przewodniczącego, którego zaangażowanie doceniamy. Dlatego z uwagą, ale i życzliwością będziemy obserwować realizację tego budżetu. Klub radnych będzie głosować za jego przyjęciem – powiedział radny. Uchwała o budżecie na 2019 rok została więc przyjęta jednogłośnie.

Co znalazło się w projekcie budżetu?

Zapowiadane przez wójta milionowe środki na inwestycje trafią przede wszystkim na budowę wodociągów i kanalizacji oraz budowę dróg. Gmina planuje m.in. realizacje wodociągów w ulicy Słonecznej, Długiej, Topolowej, Tymiankowej, Żonkilowej, Zbożowej i Gryczanej w Osielsku; Krasickiego, Reymonta, Mickiewicza, Heraklita, Talesa i Rekinowej z Wielorybią w Niemczu czy Krakowskiej oraz Przytulnej w Jarużynie.


PRZECZYTAJ TAKŻE: Pierwsza sesja rady gminy Osielsko za nami. Co się na niej wydarzyło?


Gmina chce też wybudować punkt przesiadkowy komunikacji podmiejskiej w Osielsku. W przyszłorocznym budżecie na ten cel ma zostać przeznaczone 50 tysięcy złotych, które pozwoli na wykonanie koncepcji budowy i programu funkcjonalno-użytkowego. We współpracy ze starostwem powiatowym i gminą Bydgoszcz powstaną nowe drogi rowerowe – w ciągu drogi wojewódzkiej nr 244 (od skrzyżowania z DK 25 do Bożenkowa), a także na odcinku drogi powiatowej od Samociążka do Bożenkowa oraz wzdłuż ulicy Jeździeckiej w Bydgoszczy.

Na budowę dróg gminnych przeznaczono prawie 18 milionów złotych. Pieniądze trafią na m.in. na budowę oświetlenia i nawierzchni bitumicznej na ulicy Nowowiejskiej w Jarużynie, ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż ulicy Botanicznej w Osielsku, rozbudowę ulicy Karpackiej w Niwach, realizację I etapu ulicy Topolowej w Osielsku, budowę Jana Pawła II od Jeziorańskiej do al. Mickiewicza oraz al. Mickiewicza od Szosy Gdańskiej do Lagunowej, I etapu ulicy Bukowej w Maksymilianowie, ulicy Kąty i Długiej w Osielsku i Żołędowie, a także na budowę przepustu na ulicy Kowalskiego w Niemczu.

Środki przeznaczone na budowę dróg trafią też na przygotowanie projektów i koncepcji pod kolejne inwestycje. Wśród nich znajdziemy m.in. przebudowę ulic Kopernika, Smukalskiej, Matejki, Pogodnej, Uroczej i Kochanowskiego w Niemczu; Jeziorańskiej, Cisowej, Żonkilowej, Topolowej w Osielsku oraz Zimowej w Maksymilianowie i Żołędowie.

CZYTAJ WIĘCEJ O BUDŻECIE GMINY OSIELSKO NA ROK 2019


Powiązane treści